pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Fakultní nemocnice v Hradci se dočká klimatizace

Úmorné vedro trápí jak pacienty tak i nemocniční personál. Ne všude totiž disponují klimatizací. Tou se od konce července může pyšnit tkáňová ústředna Fakultní nemocnice v Hradci, kde se zpracovávají tkáně a buňky. Chlazení napojené na stávající vzduchotechniku stálo zhruba milion korun, v další etapě by měla být klimatizací vybavena i laboratoř buněčné terapie.

„V letních měsících běžně teplota v takzvaných aseptických prostorách, kde zpracováváme tkáně a buňky, stoupala výrazně přes 30 stupňů Celsia, což představovalo značnou fyzickou zátěž pro pracovníky, kteří navíc musí v těchto místnostech pracovat i několik hodin v antiemisních oblecích. Po pořízení klimatizace je možné držet teplotu v těchto prostorách v rozpětí 20 až 24 stupňů,“ uvedl vedoucí Tkáňové ústředny RNDr. Lubomír Štěrba.

Královéhradecké tkáňové zařízení vzniklo v roce 1952 jako první zařízení tohoto druhu v České republice a v současné době je nejstarším na světě. Tkáňová ústředna FN HK, která prošla velkou rekonstrukcí a rozšířením v létech 2000 až 2002, se specializuje na odběr, zpracování, vyšetřování, skladování a distribuci buněk a tkání lidského původu k použití při klinických transplantacích. Její součástí je kromě tkáňové banky také laboratoř buněčné terapie, orgánová banka a mléčná banka.

Autoři | Tisková zpráva

Štítky Nemocnice, klimatizace, pacienti, oddělení, Hradec Králové

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.