Dnes, 16:03
Téměř o třetinu více výjezdů má v posledních dnech kvůli tropickým teplotám královéhradecká záchranka. Jde hlavně o kolapsové stavy a úrazy. Vysoké teploty pro organismus představují značnou zátěž, která může vést i ke zhoršení chronických onemocnění nebo dehydrataci.
"Současná horka výrazně zvyšují počty našich zásahů. Vysoké teploty se v uplynulých dnech promítly do vytížení našich posádek. Zatímco dlouhodobý průměr činí přibližně 175 výjezdů denně, od pondělí do soboty jich záchranáři zaznamenali v průměru 226 za den. To představuje nárůst přibližně o 29 procent. Horké počasí se přitom neprojevuje pouze vyšším počtem kolapsových stavů. Vysoké teploty představují pro organismus značnou zátěž, která může vést ke zhoršení chronických onemocnění nebo dehydrataci," potvrdila mluvčí královéhradecké záchranky Lucie Hanušová.
Únava, zhoršená koncentrace či zpomalené reakce podle ní představují také zvýšené riziko dopravních nehod, pracovních úrazů i běžných poranění, což opět zvyšuje počet výjezdů záchranářů.
"Doporučujeme nepodceňovat rizika spojená s horkem. Dodržujte dostatečný pitný režim, chraňte se pokrývkou hlavy a pokud je to možné, omezte pobyt na přímém slunci zejména v poledních hodinách. Během dne se vyhněte zvýšené fyzické námaze a náročnější sportovní či pracovní aktivitě, které organismus v těchto podmínkách zbytečně zatěžují. Zvýšenou pozornost věnujte také seniorům, chronicky nemocným a malým dětem, kteří jsou vůči vysokým teplotám nejzranitelnější," nabádá mluvčí záchranky.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?