Český statistický úřad (ČSÚ) jako každoročně i letos prováděl Minisčítání dětí. Výzkumníci ratolestem pokládali otázky týkající se jejich vědomostí, zkušeností a dovedností. Potomci zaostávali hlavně u přírodních témat.
Například dvě třetiny dětí nikdy neviděly výrobu másla, přes 40 procent dojení krávy. Kolem šesti procent neslyšelo kukačku, asi 1,6 procenta dokonce nikdy v životě nebyla v lese. Tvrdí to ČSÚ, jehož Minisčítání se zúčastnilo přes 26 tisíc dětí.
„Dozvěděli jsme se, že 41 procent dětí nikdy nevidělo dojení krav. Dalších šest procent prý nikdy neslyšelo kukačku a nevidělo včelí úl a necelá dvě procenta dětí dokonce nikdy v životě nebyla v lese," říká Helena Koláčková z vnější komunikace ČSÚ.
Statistici také zjistili, že 6,8 procenta dětí nikdy nevidělo živého ježka, veverku v lese 4,7 procenta nebo hopsajícího zajíce 4,4 procenta. Asi dvě procenta dětí také podle průzkumu nikdy netrhala jahody.
Výzkumníci se zajímali rovněž o to, jak jsou děti šikovné a samostatné. Ukázalo se, že pro přibližně dvě třetiny z nich není problém umýt nádobí bez myčky, zavázat si tkaničky nebo zatlouci hřebík. Kolem poloviny umí uvařit polévku, rozdělat oheň na ohništi, přišít si knoflík nebo si vyprat oblečení v pračce. Asi třetina dětí tvrdí, že by dokázala přebalit kojence.
Při svých rozhovorech s dětmi statistici neopomněli ani otázku nadpřirozených schopností. Zajímalo je, jakou by si nejraději vybraly. Nejvíc jich touží cestovat v čase (20,3 procenta) nebo umět čas zastavit (19,7 procenta). Dále se umístilo létání, čtení myšlenek, neviditelnost a nesmrtelnost. Nejméně dětí (4,4 procenta) si zvolilo obrovskou sílu.