ČSÚ: Lidé při sčítání vyplní o polovinu údajů míň než před 10 lety

Autoři | Foto ČSÚ | Zdroj ČTK

V letošním sčítání lidu budou obyvatelé Česka vyplňovat zhruba o polovinu údajů méně než před deseti lety. Statistici využijí data z registrů. Elektronicky se bude možné sečíst přes web či mobilní aplikaci, a to vedle češtiny i v sedmi dalších jazycích. Papírové formuláře pak dostanou jen ti, kteří nevyplní údaje elektronicky.

Podle průzkumu by on-line verzi upřednostnilo 71 procent lidí. Statistici věří, že by podíl ve skutečnosti mohl být ještě vyšší. Internetové připojení má přes 90 procent obyvatel. Elektronické vyplnění je také v době epidemie bezpečnější.

"Průměrná doba vyplnění trvá 15 minut. Záleží na zběhlosti a připravenosti respondenta," uvedla vedoucí oddělení internetu ČSÚ Helena Koláčková.

Formulář bude možné vyplnit na webu či v mobilní aplikaci Sčítání21, kterou si bude možné stáhnout. Formulář bude vedle češtiny ještě v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině.

Lidé se do formuláře přihlásí číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku. Zadávat pak budou údaje o bydlišti, o sobě a případně o dalších členech domácnosti. Většina kolonek má nabídku, takže z ní stačí vybrat. Lidé budou odpovídat na to, zda bydlí v rodinném, bytovém či rekreačním domě nebo na ubytovně. Zadají, zda je bydlení vlastní, družstevní či nájemní. Vypíšou plochu bytu. Uvést je potřeba počet místností, patro či způsob topení.

V další části se vyplní údaje o členech domácnosti. Lidé budou odpovídat na to, kde bydleli rok před sčítáním či po narození. Z nabídky pak vyberou vzdělání, mateřštinu či zaměstnání. Uvedou také, kam chodí či jezdí do práce, jak často, čím a jak dlouho. Zadání národnosti a náboženské víry je dobrovolné.

Jeden člen domácnosti může vypsat i údaje ostatních. Může jim ale také poslat odkaz, aby data doplnili sami. "Například otec vyplní domovní údaje a údaje za sebe. Manželce pošle odkaz, aby doplnila údaje za sebe a děti," popsala Koláčková.

Rozepsaný formulář bude možné uložit a později ho dokončit. Bude ale nutné zadat heslo, které si musí člověk vytvořit. Bez něj nebude možné ve vyplňování pokračovat a muselo by se začít znovu. "V případě, že odešlete špatně vyplněný formulář, můžete založit nový. Když přijde formulář dvakrát, budeme považovat ten druhý za opravný," uvedla vedoucí oddělení koordinace přípravy a zpracování sčítání ČSÚ Anna Podpierová. Pomoc s vyplňováním poskytne chatbot i operátor na chatu. Telefonicky dotazy zodpoví pracovníci kontaktního centra.

První výsledky by měly být na přelomu letošního a příštího roku. Rychlost zveřejnění bude záviset na tom, kolik lidí se sečte elektronicky.

Podle Koláčkové statistici internetovou verzi sčítání připravují rok a půl. Aplikace jsou otestované a vícenásobně zabezpečené proti útokům. Data budou šifrovaná a uložená v Česku.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky sčítání, lidé, ČSÚ, statistika, Český statistický úřad, Česko

Komentáře

Radek Mrázek

Tohle není žádné sčítání lidu, když stát chce vědět informace po kterých jim nic není. Také se podle toho zařídím a budu psát věci které se nezakládají na pravdě.

Sobota, 20. února 2021, 19:51Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.