So 15. 8. 2026Hana
Zprávy

Na Boháňce začal fungovat nonstop obchod bez obsluhy. Slouží obci, která nemá ani 300 obyvatel

Petr Roubíček1 minuta čtení11. 2. 2025, 5:40
Na Boháňce nonstop obchod bez obsluhy. Slouží obci, která nemá ani 300 obytel
Na Boháňce nonstop obchod bez obsluhy. Slouží obci, která nemá ani 300 obytel · Foto: Jaroslav Švamberk

Malá obec Boháňka, kde žije jen 267 obyvatel, ožila novinkou v podobě nonstop obchodu. Od února zde místní i návštěvníci najdou otevřené dveře 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Zkušební provoz přináší zcela nový způsob nákupu. V běžnou otevírací dobu zde zákazníky obslouží vedoucí prodejny, ale mimo tuto dobu je možné vstupovat pomocí aplikace nebo čipové karty a platby probíhají výhradně bezhotovostně.

Nový obchod, obvykle otevřený v pracovní dny od 7:00 do 11:00 a ve vybrané dny i odpoledne, nabízí vedle běžného sortimentu také uzeniny. Ty jsou dostupné pouze ve standardní otevírací dobu, kdy je zde přítomna vedoucí. Díky tomu mohou i ti, kteří nemají bankovní identitu, jako jsou například děti, zaplatit u samoobslužné pokladny.

Pro občany bez smartphonu nebo internetu obec společně s provozovateli zavedla systém čipových karet, které lze zakoupit na obecním úřadě nebo přímo v obchodě. Tyto karty jsou nepřenosné a umožňují otevření obchodu i ověření zletilosti při placení.

„Tento obchod není jen místem pro nákupy, ale stává se i centrem setkávání pro celou obec a okolí,“ řekl novinářům starosta Boháňky Milan Heligr. Zároveň zdůrazňuje význam udržení prodejny pro starší obyvatele, pro které jsou místní nákupy zásadní.

Ekologický přístup obce je patrný i v energetickém řešení. Nový obchod je napájen energií z fotovoltaické elektrárny umístěné na střeše a u vchodu obchodu je instalován interaktivní displej, který slouží jako moderní úřední deska a reklamní prostor zároveň.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Jičín a Náchod pohostí Festival Královéhradeckého kraje. Zazpívá zde i CsákováZ kraje

Jičín a Náchod pohostí Festival Královéhradeckého kraje. Zazpívá zde i Csáková

Konec léta bude v Jičíně a Náchodě patřit Festivalu Královéhradeckého kraje. Ten se v minulých letech konal v Hradci Králové, nyní tedy změní místo konání.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook