Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav
Bez reklam

Zemřela oblíbená herečka Jana Šulcová, bylo jí 76 let

, aktualizováno 28. července 2023, 21:30

Ve věku 76 let dnes v podvečer zemřela herečka Jana Šulcová. Řekla její dcera Rozálie Víznerová. V 70. a 80. letech byla populární zejména v televizních seriálech Byl jednou jeden dům a My všichni školou povinní, výraznou úlohu dostala i v komedii S tebou mě baví svět, kterou diváci v roce 1998 vybrali za českou filmovou veselohru století. Hrála také ve Spalovači mrtvol nebo ve filmu Fešák Hubert. Desítky velkých rolí vytvořila Šulcová i na prknech Městských divadel pražských (MDP).

Po roce 1989 se před kamerou objevovala jen málo, a to spíš v televizi. Výraznější příležitost jí poskytl režisér Ondřej Trojan ve filmu Občanský průkaz (2010), kde hrála ředitelku školy. A poté také Jan Prušinovský ve filmu Kobry a užovky.

Na Šulcovou vzpomínají její herečtí kolegové

Na Šulcovou dnes vzpomínali dva herci Jaromír Nosek a Kryštof Hádek, kterým oběma hrála matku. "Ona byla můj úplný miláček, moc si jí vážím. Viděl jsme ji naposled před třemi lety při natáčení filmu Daria, když mi hrála maminku a byla úplně perfektní. Měl jsem to štěstí s ní hrát dvakrát, podruhé v televizním seriálu Vyprávěj, kde to také byla strašně příjemná spolupráce," řekl Jaromír Nosek.

V oceňovaném filmu Kobry a užovky ztvárnila Šulcová alkoholickou matku nezodpovědného Kobry v podání Kryštofa Hádka. "Moc na to vzpomínám, pro mě to bylo vzácné setkání. Znal jsem ji jako dítě z různých filmů a najednou jsme spolu mohli hrát. Ta spolupráce byla bezvadná, myslím, že jsme si docela sedli, byla zábavná a mimo záběry jsme si notovali. Ale od premiéry toho filmu v roce 2015 už jsme se nepotkali ani při práci ani soukromě," uvedl Kryštof Hádek.

Ve filmu S tebou mě baví svět se s Šulcovou setkal herec Pavel Nový, který v něm hrál postavu zvukaře Pepy. "Byla hlavně dobrý člověk. A nenatočila jen S tebou mě baví svět. Škoda, že jsme se v poslední době už nemohli potkat. Chtěli jsme se s dětma s ní setkat, ale už se to nepovedlo. Je tu s námi," napsal Pavel Nový.

Jana Šulcová hrála většinou kladné postavy, se kterými se diváci mohli ztotožnit. V 70. letech to byly romantické a sympatické dívky, v 80. letech pak role maminek, jako například v seriálu Tajemství proutěného košíku nebo My všichni školou povinní.

Byla členkou Městských divadel pražských

Členkou Městských divadel pražských se Šulcová stala v roce 1969 ještě během studia DAMU. Ve stejné době mohli její tvář zaznamenat také filmoví a televizní diváci, třeba v jednom z dílů krimiseriálu Hříšní lidé města pražského. Před kamerou i na divadle šla z role do role. "Pauzu jsem měla, jen když se narodily děti... Točila jsem hodně, ale nikdy ne tak, abych zanedbala děti," vzpomínala před několika lety bývalá manželka herce Oldřicha Víznera, s nímž má dvě dcery. Manželství se koncem 80. let rozpadlo. Později v pořadu 13. komnata přiznala potíže se závislostí na alkoholu a antidepresivech.

Z Městských divadel pražských odešla v roce 1992 na volnou nohu. Poté hrála například v pražském Divadle Bez zábradlí a spolupracovala s divadelními agenturami.

Odchod z divadla i méně příležitostí před kamerou ji nasměroval k dabingu. Její hlas mohli televizní diváci slyšet například i v kriminálním seriálu o poručíku Columbovi nebo sérii o všetečné spisovatelce vyšetřující zločiny To je vražda, napsala. Časem ale Šulcové přestal současný způsob výroby českého znění vyhovovat.

Později hostovala například v pražském Divadle Bez zábradlí a spolupracovala s divadelními agenturami. Postupně se ale začaly ozývat zdravotní problémy, několikrát upadla a skončila i v nemocnici. Těžce nesla také pandemii koronaviru, který ji na několik měsíců prakticky uvěznil v jejím domě a podobně jako další herce i připravil o práci.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ústřední půjčovna filmů

Štítky Jana Šulcová, herec, Městská divadla pražská, film, Spalovač mrtvol, My všichni školou povinní, S tebou mě baví svět, Byl jednou jeden dům, videokamera, Ondřej Trojan, Jan Prušinovský, Divadlo Bez zábradlí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zemřela oblíbená herečka Jana Šulcová, bylo jí 76 let  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.