Příběh čapí rodinky z Mladých Buků, která zůstala po tragické události bez samice Barunky, sledovali lidé napříč republikou. Samici, po které zbyla teprve několikadenní čtyři čápata a partner Bukáček, tedy nahradili lidé. Bukáčkovi pomáhali mladé krmit a povedlo se. Mláďata čápa bílého už za sebou mají první úspěšné lety.
Jako první z hnízda vylétl v neděli v podvečer Pankrác. Zpátky se vrátil po šesti minutách v doprovodu svého otce Bukáčka. Servác vylétl z hnízda až v pondělí ráno. Spolu s ním se do hnízda vrátil po několika hodinách i Pankrác a Bukáček. Hnízdo v pondělí opustil i Bonifác. Ten ale obkroužil krátký okruh okolo hnízda a přistál na původním komíně.
sestřih videa ze SATAN s.r.o.: Dalibor Zvoník
Přikrmování začalo poté, co byla v neděli 23.května čapí matka Barunka zasažena elektrickým proudem, když dosedla na dráty vysokého napětí. Výboj ji doslova sežehl.
Na péči o čtyři čápata, ve věku čtyři až devět dnů, zůstal jejich otec Bukáček sám. Ne ale dlouho. Od tragické události mu pomáhali dobrovolníci Šándror Havrán a Jiří Zeman. Byli podporování nejen místními lidmi, ale i lidmi z celé republiky.
Čápatům byly podávány drobné rybky, Bukáčkovi pak na okraji hnízda malá kuřátka, která ale ihned vyházel pryč. Ruku k dílu přiložili i mladobučtí hasiči. Pomáhali s naplněním nádrže na ryby vodou. Později dostával ryby i Bukáček.
„Péče o výživu čápat zcela končí, nyní se již dokáží nasytit sami,“ řekl Trutnovinkám zdejší meteorolog a nejpilnější místní pozorovatel čapí rodinky Tomáš Prouza.
Podle odhadů by se mohli vydat mladobučtí čápi do teplých krajů do tří týdnů, tedy pravděpodobně už 17. srpna. Přibližně ve stejný den se zřejmě vydají na stejnou cestu i mláďata z Bohuslavic u Trutnova. I ta už absolvovala první úspěšné lety.
Na první lety mají ještě čas čápata z pivovarského komína v Trutnově. Ta by mohla vzlétnout poprvé až okolo 5. srpna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.