V loňském roce obyvatelé Hradce Králové odevzdali k recyklaci 154 tun starých elektrospotřebičů. Tato vyřazená elektrozařízení však poslouží jako materiál pro další zpracování a podle studií společnosti Asekol, která v republice zajišťuje systém sběru elektroodpadu, tak hradečtí ušetřili spotřebu primárních surovin ve výši zhruba poloviny hmotnosti odevzdaného elektroodpadu.
Přístup obyvatel Hradce Králové k recyklaci starých a nepoužívaných elektrospotřebičů se již několik let vyplácí. Město dostalo certifikát vypovídající o přínosech třídění a recyklace elektrozařízení a díky takzvanému environmentálnímu vyúčtování je možné nyní přirovnat, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody ušetřil ekosystém planety díky recyklaci vysloužilého elektra. Dá se také vyčíslit, o jaké množství se snížila produkce skleníkových plynů CO2 nebo nebezpečného odpadu.
Z Certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti Asekol vyplývá, že občané Hradce Králové v loňském roce vyřadili 154 148,48 kilogramů elektra. Následnou recyklací uspořili 2 082,63 MWh elektřiny, 115 803,27 litrů ropy, 9 232,41 m3 vody nebo 77,89 tun primárních surovin. Navíc jsme snížili emise skleníkových plynů o 434,48 tun CO2 ekv., a produkci nebezpečných odpadů o 1 917,25 tun.
Výsledek studie prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Recyklace stovky běžných televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro jednu domácnost až na čtyři roky, nebo ušetří přibližně 400 litrů ropy, ze kterých se vyrobí tolik benzínu, kolik je potřeba na sedm cest do Chorvatska. Odevzdání deseti vysloužilých monitorů ušetří spotřebu energie zapnutého notebooku po dobu necelých pěti let.
V současné chvíli mají Češi prostřednictvím sběrné sítě společnosti ASEKOL k dispozici více než 16 000 sběrných míst. To je pětkrát více než například v ekologicky vyspělém Rakousku. Sběrný dvůr je již v každé středně velké obci. Zároveň ulice a separační stání jsou doplněny o červené kontejnery na drobné elektro. Každý, kdo má zájem třídit vysloužilé elektro, si může najít nejbližší sběrné místo na www.sberne-dvory.cz nebo na www.cervenekontejnery.cz.
Studie LCA posuzuje systém zpětného odběru vysloužilého elektrozařízení. Hodnotí jejich sběr, dopravu a zpracování až do okamžiku finální recyklace jednotlivých frakcí vyřazených spotřebičů do nového produktu. Pro každou frakci byly vyčísleny dopady na životní prostředí. Výsledky studie jsou prezentovány jako spotřeba energie, surovin, emise do ovzduší, vody a produkce odpadu. Konečná bilance vyzněla pro zpětný odběr elektrozařízení jednoznačně pozitivně, a to ve všech aspektech.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.