Oprava objektů labské přehrady Les Království na Trutnovsku je po roce a půl hotová. Stavbaři na národní kulturní památce nákladem 32 milionů korun opravili především domek hrázného a průjezdné brány na koruně přehrady. Řekla to mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová. Přehrada byla dokončena právě před 100 lety, což její správci v sobotu připomenou dnem otevřených dveří. Přehrada Les Království je pro svoji malebnost a působivou architekturu častým cílem turistů.
Stavbaři zejména pracovali na domku hrázného, opravili střechu, krov, fasádu, okna, podlahy, stropy, omítky. Opravili i přilehlá hospodářská stavení a průjezdné brány, které mají nové střechy a okna. Renovace se dočkala i levá šoupátková věž. Protože původní konstrukce objektů byly zchátralé víc, než se původně čekalo, stouply náklady na opravy proti původnímu rozpočtu asi o čtyři miliony korun. Samotného tělesa hráze se opravy netýkaly.
V sobotu od 09:00 do 16:00 se budou moci lidé seznámit s historií i současností přehrady. Pracovníci Povodí Labe jim ukážou opravené objekty. Lidé se budou moci podívat i do elektrárny pod přehradou, kterou provozuje ČEZ. "Součástí akce nebude prohlídka chodby v hrázi přehrady. Pro automobilový provoz bude silnice přes hráz v sobotu uzavřena," upozornila Bendová.
Přehrada Les Království se od jiných českých přehrad liší neobvyklým vzhledem. Postavena je v romantizujícím duchu, projektanti korunu hráze oživili dvěma branami s ozdobnými věžičkami a domek hrázného pojali jako malý kamenný hrad s věží s cimbuřím.
Podnětem pro výstavbu přehrady byla katastrofální povodeň na Labi v červenci 1897. Stavba 41 metrů vysoké a 218 metrů dlouhé kamenné hráze přehrady Les Království započala v roce 1910. Kvůli průtahům způsobeným první světovou válkou trvala až do roku 1919. V letech 1920 až 1923 byla pod hrází postavena vodní elektrárna.
Ve své době byla přehrada největší nádrží v Československu. Vodní nádrž se táhne proti proudu Labe v délce 7,5 kilometru a zatopená plocha může zabírat až 85 hektarů. Průměrný dlouhodobý roční průtok na přehradě činí 8,3 metru krychlového vody za vteřinu, pro stoletou vodu má průtok hodnotu 355 metrů krychlových za vteřinu. Národní kulturní památkou je přehrada od roku 2010.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.