pondělí 26. září 2022 Andrea

Festival Jiráskův Hronov nabídne desítky představení. Novinkou je letní kino

Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov nabídne letos desítky představení a doprovodný program včetně koncertů, seminářů, výstav i diskusních panelů. Novinkou 92. ročníku bude promítání letního kina. V pátek 29. července večer bude vztyčena festivalová vlajka, slavnostní zahájení bude v sobotu 30. července od 14:15 na náměstí Čs. armády. Festival potrvá do 6. srpna.

"V hlavním programu festivalu se představí 37 souborů, které odehrají 74 představení. Diváci uvidí také tři profesionální inspirativní představení a dvě zahraniční ze Slovenska. Doprovodný program nabídne vystoupení 26 divadelních souborů a 25 hudebních produkcí," uvedl programový ředitel festivalu Jan Julínek.

Festival se koná na několika místech po městě. Hlavní program bude v Jiráskově divadle, Sále Josefa Čapka, Sokolovně a na dětském hřišti v Divadelní ulici. Doprovodný program bude na náměstí Čs. armády, ve dvoře základní školy a na dvou pódiích v parku Aloise Jiráska.

"V hlavním programu jsou zastoupeny neprofesionální soubory, které prošly sítem přehlídek. Každý soubor, který chce hrát v hlavním programu Jiráskova Hronova, musí projít oblastními a krajskými přehlídkami, odkud mohou být odbornými porotami vyslány na celostátní přehlídky. Soubory, které zaujmou na celostátních přehlídkách, pak dostanou možnost účastnit se Jiráskova Hronova," uvedl Julínek.

Od neděle 31. července do soboty 6. srpna, vždy od 14:00, bude v Malém sále Jiráskova divadla veřejnosti volně přístupné diskusní fórum "PC – Problémový club" za účasti divadelních odborníků, jejich hosta a účastníků z pléna.

"Odrazovým můstkem pro Problémový club budou inscenace uvedené v hlavním, případně ve volném programu Jiráskova Hronova. Jeho hlavním smyslem a cílem je vytvořit prostor pro nahlédnutí inscenací z nejrůznějších úhlů pohledu, hledání smyslu amatérského divadla a jeho vyslovování se k současnosti," uvedli pořadatelé festivalu.

Od neděle 31. července do pátku 5. srpna se bude konat také diskusní seminář "KDR – Klub Divadelních Rváčů aneb nekorektně o viděném". Podle pořadatelů jde o novou formu diskusního klubu, kde se bude diskutovat nad čerstvě zhlédnutými inscenacemi a tématy s nimi souvisejícími. Více informací o programu je na webu.

Pořadatelé uvádějí, že Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Festival podle nich vznikl v roce 1931 a nepřerušily ho ani druhá světová válka a pandemie covidu-19. Od roku 1991 se přehlídky účastní i zahraniční soubory. Jiráskův Hronov je kulturním dědictvím ČR. Festival získal vyznamenání organizace AITA/IATA (Association Internationale du Théâtre Amateur / International Amateur Theatre Association), která jej zařadila mezi sedm nejvýznamnějších festivalů amatérského divadla na světě.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, divadlo, festival, Hronov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.