pátek 20. května 2022 Zbyšek

Na louce u vjezdu do nemocnice vznikne nové parkoviště pro dvě stě aut. Vyjde na deset milionů

Hradecká radnice chce začátkem příštího roku otevřít provizorní parkoviště u fakultní nemocnice. Náklady odhaduje na deset milionů korun bez DPH. Parkoviště by mělo pomoci řešit velký nedostatek parkovacích míst v areálu nemocnice a v jejím okolí. Parkoviště bude mít povrch z panelů a bude mít 205 míst. Proti původním představám města má projekt roční zpoždění.

Parkoviště bude na louce u hlavního vjezdu do nemocnice. Rada města v úterý schválila vypsání zakázky na stavební firmu, která by mohla být vybrána a schválena v srpnu. „Firma by měla parkoviště postavit za pět měsíců," uvedl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Do budoucna město plánuje, že by u nemocnice měl vyrůst parkovací dům.

Než bude závora, nebude se platit

Zpočátku by mělo být parkoviště bezplatné. Až se městu podaří k parkovišti zavést elektřinu pro ovládání závory, mělo by být zpoplatněné. Peníze by mělo vybírat město nebo některá z jeho organizací, například Technické služby. Do systému zpoplatněného parkování ve městě, který spravuje firma ISP Hradec Králové, parkoviště zahrnuto nebude.

„V areálu nemocnice nyní parkuje 800 až 1000 aut. V lokalitě chybí stovky parkovacích míst. Provizorní parkoviště je pomoc. Ne definitivní řešení," řekla náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO). Město podle ní očekává, že situaci v parkování pomůže řešit i státní fakultní nemocnice.

Podle primátora Alexandra Hrabálka (za ODS) město s nemocnicí již jednalo s výsledkem, že nemocnice peníze na parkoviště nedá. Nemocnice podle města tvrdí, že nemůže peníze ze zdravotního pojištění použít na stavbu parkovišť či cest, ale jen na léčení. Mluvčí nemocnice Jakub Sochor k tomu řekl, že vedení nemocnice opakovaně o celé věci s vedením radnice jednalo. „Výsledkem byla dohoda o plné úhradě ze strany města," uvedl.

Lidé parkují i mezi stromy

Kvůli nedostatku parkovacích míst nyní lidé u nemocnice parkují i na místech, kde se parkovat nemá, například mezi stromy, na trávě a v blátě na levém břehu Labe. Podle náměstka primátora Martina Hanouska (Změna pro Hradec a Zelení) by se právě nejkritičtější živelné parkování aut na kořenech stromů na břehu Labe mělo po vybudování provizorního parkoviště redukovat.

K úhradě stavby parkoviště radnice použije peníze, které dostala od developerské firmy CTP Invest v rámci dohody, která CTP umožní zlegalizovat bez povolení rozestavěné sklady na okraji města. CTP městu jako kompenzaci za udělení souhlasu s využitím městských pozemků pro přístupovou cestu k halám dala 15 milionů korun.

Další parkovací domy

Dnes začal motoristům sloužit v centru města parkovací dům pro 284 aut. Investorem stavby zhruba za 135 milionů korun byla soukromá společnost ISP Hradec Králové, která ve městě provozuje parkovací systém. Další parkovací dům pro 200 až 300 aut by ISP chtěla postavit na městském parkovišti v Jižní ulici na Slezském Předměstí.

Autoři | Foto Nemocnice HK

Štítky nemocnice, parkoviště, Hradec Králové, parkování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.