čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Výročí 70 let trolejbusové dopravy v Hradci se blíží. Dopravní podnik chystá oslavy

Letos uplyne 70 let od zahájení pravidelné trolejbusové dopravy v Hradci Králové, kdy 2. května 1949 vyjely vozy na linku Nádraží – Nový Hradec Králové.K tomuto významnému výročí připravuje Dopravní podnik města Hradce Králové na sobotu 18. května 2019 v době od 9.00 do 14.00 hod. v prostorách a okolí Terminálu hromadné dopravy (THD) u Hlavního nádraží Českých drah akci s pestrým doprovodným programem a množstvím prezentací.

Vstup na akci a jízda v historických vozech MHD je zdarma. 

Dopravu zajistí v cca 10 minutových intervalech:

trolejbusy Škoda 8Tr9 – ev. číslo 136 z roku 1960, Škoda 9TrHT26 – ev. číslo 353 z roku 1979, Škoda 14Tr08/6 – ev. číslo 311 „původně hradecký vůz“ – rok výroby 1989/1990, kloubový Škoda 200Tr Sanos 01 – ev. číslo 329 z roku 1987 (v Hradci Králové tento typ trolejbusu nikdy nejezdil!) a autobus ŠKODA 706 RTO MTZ – ev. číslo 28 z roku 1965 (vlečný vůz Jelcz PO 1 E – ev. číslo 5 – bude aktuálně prezentován pouze formou statické ukázky) – vše zásluhou kolegů z Dopravního podniku města Pardubic a Pardubického spolku historie železniční dopravy. Dále pak vyjedou autobusy Škoda 706 RO (rok výroby 1951) a Škoda 706 RTO, a to buď vyhlídkový (rok výroby 1967) nebo lux (rok výroby 1970) vše podle počasí – majitelem obou vozů je ČSAP, s. r. o. Nymburk. Uvedené vozy pak doplňuje vlastní autobus DP KAROSA B 732.1654 (rok výroby 1993) – ev. číslo 202.

Formou statické ukázky budou představeny v současnosti provozovaná vozidla MHD včetně nejmodernějších vozů DP – posledních novinek: elektrobusu typu SOR NS 12 – ELECTRIC, tzv. parciálního trolejbusu značky Škoda 30 Tr – SOR TNB 12 (model s pomocným bateriovým pohonem) a sólo autobusu značky IVECO Urbanway. Další elektrobus typu SOR NS 12 – ELECTRIC návštěvníci uvidí na THD při jeho dobíjení.

Na THD bude možné nahlédnout do jeho zázemí, kdy je možné si prohlédnout i originální dispečerské pracoviště „koule“. V prostorách THD – haly MHD je k nahlédnutí výstava fotografií trolejbusové dopravy v Hradci Králové „70 let s trolejbusy“ (od soboty 27. 4. do neděle 2. 6.), zpracovanou příznivci trolejbusové dopravy spolupracujícími ve volném Sdružení pro elektrickou trakci a získat informace o samotném THD.

V období od 6. května do 2. června budou také instalovány zajímavé historické fotografie v trolejbusu č. 27, který jezdí na současných pravidelných linkách. Svoje služby včetně ukázek techniky budou prezentovat střediska zájezdové dopravy, autoškoly a reklamy Dopravního podniku.

Zájemci o volné pracovní pozice – zejména ŘIDIČ/ŘIDIČKA MHD, AUTOMECHANIK, ELEKTROMECHANIK, AUTOELEKTRIKÁŘ A AUTOKLEMPÍŘ – se zde mohou informovat o pracovních a mzdových podmínkách (včetně benefitů) u pracovníků personálního oddělení DP. Představí se i Městská policie Hradec Králové či TECHNICKÉ SLUŽBY HRADEC KRÁLOVÉ.

Zásluhou krajského koordinátora BESIP Ministerstva dopravy pro Královéhradecký kraj se budete moci účastnit testů pro děti i dospělé, získat reflexní prvky, informace o důležitých novinkách BESIPu, vyzkoušet opilé brýle pro simulaci únavy, požití alkoholu a drog a k dispozici Vám bude simulátor (trenažér) nárazu.

Programem provede známý moderátor Jan Kovařík.

Pro děti je od 10.30 do 13.00 hod. připraven speciální program a atrakce. Mohou se těšit na lukostřelbu, opičí dráhu z obručí, kuželů, míčů atd., bumperbally či airbrushové tetování. Děti jsou také zváni na autogramiády hokejistů MOUNTFIELD HK, které se konají od 10 do 11 hod. a díky oddílu SK Karate Spartak Hradec Králové i autogramiády reprezentantů ČR v karate, a to od 11 do 12 hod. Těm z nich, kterým se blíží konec školní docházky, resp. jejich rodiče či rodinní příslušníci, mohou v rámci akce získat informace o studiu maturitních či učňovských oborů na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti, Hradec Králové, Vocelova 1338.

Vstup na akci je zdarma a bezplatně se cestující svezou i na mimořádné okružní lince číslo 70, která kopíruje současnou trolejbusovou linku číslo 4, jejíž provoz budou zajišťovat historická vozidla, na trase: Terminál HD (nástupiště C 1), Hlavní nádraží, Obchodní dům Tesco a Atrium, Centrál, Muzeum, Magistrát města, Komenského, Zimní stadion, Hotel Garni, Futurum, Na Brně, Palachova, Pod Straní a zpět.

Pro pohodlí návštěvníků bude po celou dobu akce připravena pestrá nabídka občerstvení k zakoupení

U příležitosti výročí 70 let trolejbusové dopravy vydá DP i tiskový materiál, věnující se historii trolejbusů jak ve světě, tak v České republice, ale především v Hradci Králové – premiéru si odbude až v tento den.

Tisková zpráva

Štítky DPMHK, výstava, bus, trolejbus

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.