pondělí 26. července 2021 Anna

Horská služba odvolala varování před lavinami v Krkonoších. Platilo nejdéle v republice

Lavinové nebezpečí na české straně Krkonoš pominulo. Horská služba Krkonoše letos poslední lavinovou předpověď vyhlásila v neděli. Loni lavinové nebezpečí na české straně Krkonoš pominulo 30. dubna. Lavinové nebezpečí neplatí několik dní také na polské straně Krkonoš. V Krkonoších platilo nejdéle v ČR.

"Sněhová pokrývka na hřebenech hor je už nesouvislá," řekl dnes náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa. U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, silná mlha, jeden stupeň nad nulou a nesouvislá sněhová pokrývka, místy okolo pěti centimetrů sněhu.

Meteorologové pro dnešek v Královéhradeckém kraji předpovídají oblačno až zataženo, postupně na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Večer by mělo oblačnosti a srážek ubývat. Nejvyšší denní teploty by měly být mezi 12 až 15 stupni Celsia, na horách mezi šesti až devíti.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v uplynulé zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Nejvýše lavinové nebezpečí dosáhlo třetího stupně, a to v poslední dekádě března.

V Krkonoších v lavinách letos zahynuli dva lidé. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. V neděli 14. března skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Ženu záchranáři našli v lavině v lokalitě Černý kotel (Czarny Kocioł). Po převozu do nemocnice zemřela.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, počasí, rekreace, sníh, Krkonoše, KRNAP, nebezpečí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.