Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Husy divoké přesunuly zimoviště na sever, jsou i na jihu Moravy

Husy divoké v posledních 30 letech přesunuly svá zimoviště více na sever. Hejna hus dnes přečkávají zimu i u vodní nádrže Nové Mlýny na jižní Moravě. Vyplývá to z dlouholetého výzkumu, jehož dílčí výsledky včera sdělil autor projektu Michal Podhrázský. Jeho skupina každoročně odchytí asi sto nových jedinců, letos to bylo 85 hus, ze kterých bylo 68 nově označeno na krku límcem.

Husy se v Česku sledují od 50. let minulého století. Nejprve se kroužkovaly na noze, od 70. let se označují na krku límcem s kódem. „“Límcování je efektivní, některé husy mají sto až 150 záznamů, přesně víme trasu, kudy létají, a máme to z několika let po sobě,“ vyzdvihl výhody tohoto značení Podhrázský. Husy límec dobře snáší na rozdíl třeba od bernešek či kachen, u kterých se od límcování odstoupilo, protože se topily.

Husy hnízdící v Česku táhnou dvěma cestami. Západoevropská cesta vede z Česka do Německa a Francie. Středoevropská populace letí z jižní Moravy přes Maďarsko do Itálie, kde zimuje. Znamená to, že husy urazí s přestávkami zhruba tisíc kilometrů. Dříve létaly i na sever Afriky do Tunisu či Alžírska, na přelomu tisíciletí tam ale létat přestaly. „Nemají tam dostatek potravy a víc na jih letět nemohou, protože nepřeletí Saharu. Musí tedy zůstávat víc na severu,“ uvedl Podhrázský.

V posledních letech husy velké běžně zimují zejména v Itálii. Vzhledem k tomu, že tam tento druh nepatří mezi lovné, začal počet hus rychle narůstat. Husy ale přečkávají zimu i v Rakousku, Maďarsku nebo na jižní Moravě. Od 80. let minulého století se středoevropská populace těchto hus ztrojnásobila na 50 tisíc až 70 tisíc kusů.

Při sledování hus výzkumníci používají i vysílačky, které poskytují několik záznamů za den. Pro určení rychlosti letu hus by byly zapotřebí přístroje, které zaznamenávají polohu třeba každou minutu. Pozorováním ale bylo například zjištěno, že husy si svůj let přizpůsobují povětrnostním podmínkám. „Když fouká protivítr, tak neletí. Počkají si na správný směr a nechají si foukat do zad a neletí v protivětru,“ zmínil Podhrázský.

Skupina lidí v Česku husy značí většinou na přelomu května a června, když husy pelichají. Navíc vylíhlá housata už mají v tu dobu potřebnou velikost. Letošní rok ale husy kvůli březnovým mrazům zahnízdily později a housata byla v době odchytu ještě malá. Kroužkovatelé jim proto límce nedávali, protože by je ztratila. Takových housat letos odchytli asi dvacítku. Kromě nově označených hus také zaznamenávají již značené husy z minulosti. V České republice se husy odchytávají v pěti oblastech, a to na Hodonínsku, Plzeňsku, severozápadních Čechách, jižních Čechách a Vysočině, letos přibylo východní Slovensko, kde bylo označeno několik jedinců.

Podhrázský se migraci hus věnuje od roku 2004. Do sledování je zapojeno 80 lidí v Česku a nově i na Slovensku. Projekt považuje za dlouhodobý. Od roku 2012 projekt zaštiťuje Safari Park Dvůr Králové. Partnerskou zoologickou zahradou na Slovensku je ZOO Košice.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky husy divoké, stěhování, zimoviště, husa, Česko, projekt, Morava, Jihomoravský kraj, Slovensko, Itálie, Maďarsko, ZOO Dvůr Králové, Německo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Husy divoké přesunuly zimoviště na sever, jsou i na jihu Moravy  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.