pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Koronavirus není rýmička. Rychlé hubnutí nedoporučuji, říká specialistka infekčního lékařství z Náchoda

Lékařka Eva Hanková, která se v krajské nemocnici v Náchodě stará o pacienty s onemocněním COVID-19, varuje před zlehčováním nemoci. Koronavirus není rýmička, rychlé hubnutí nyní nedoporučuji, řekla v rozhovoru. Hanková je specialistkou v oboru infekční lékařství.

K odmítání opatření proti šíření koronaviru a nejistotě ve společnosti podle ní přispěly i protichůdné informace v médiích, často od lidí s jinou odborností.

"Zásadní rozdíl je v tom, že chřipka má sezonní charakter. Dovoluje nám si oddechnout a po jaru nabrat síly. Covid nás nešetří, ten sezonnost nezachovává. Další rozdíl je v tom, že proti chřipce se lze očkovat, na covid-19 zatím vakcínu nemáme. A další věc, proti chřipce máme léky i v tabletách, které jsou daleko dostupnější než proti covidu," uvedla Hanková.

Podle ní nelze u nikoho odhadnout, jaký bude mít průběh nemoci. "Když se podíváme prostým okem na pacienty, kteří leží na našich odděleních, vidíme, že většina z nich jsou starší, obézní muži s cukrovkou. Nejsou to ale jediné rizikové faktory, mohou onemocnět i mladší lidé, kteří jsou zdánlivě zdraví, protože nikdo nevíme, jestli u nás neklíčí nějaká nemoc," uvedla lékařka.

Za jeden z rizikových faktoru označila obezitu. Varovala, ale nyní před rychlým hubnutím. "Rozhodně bych nikomu nedoporučovala nyní držet extrémní dietu, kvůli snížení rizik spojených s covidem. Tak si může člověk spíše uškodit. Na hubnutí je teď pozdě," dodala.

Přísné restrikce přijaté v ČR v jarní vlně epidemie považuje za správný postup, díky nim nedošlo k většímu rozšíření infekce a podařilo se infekci utlumit. "Ale následná euforie a uvolnění opatření, které bylo rozhodně výraznější než v okolních zemích, vedlo k tomu, že jsme tam, kde jsme. A dnes rozhodně už nelze říct, že o nic nejde. Zdravotnické kapacity jsou na hranici a není to jen otázka počtu lůžek, ventilátorů a dalších přístrojů, ale také toho, kdo se o nemocné bude starat," řekla Hanková.

Autoři | Foto FB: Oblastní nemocnice Náchod a.s.

Štítky ČR, koronavirus, nemocnice, Královéhradecký, kraj, rozhovor, Hanková, infekční, lékařství

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.