úterý 1. prosince 2020 Iva

Tisíce lidí v Hradci Králové budou bez tepla. Elektrárna Opatovice musí opravit některé horkovody

Několik tisíc lidí v Hradci Králové bude od středečních 22:00 kvůli opravám tří poruch na horkovodech společnosti Elektrárny Opatovice (EOP) bez tepla a teplé vody. Výpadek postihne odběratele v centru Hradce Králové v okolí Resslovy ulice, ve čtvrti Třebeš a v části sídliště Moravské Předměstí.

 "Dodávky by měly být obnoveny postupně nejpozději do pátečního odpoledne," řekla dnes mluvčí elktrárny Hana Počtová. Nejkomplikovanější porucha je na primárním horkovodu o průměru 20 centimetrů v Resslově ulici u Labského mostu, která postihne obyvatele osmi ulic. "Část potrubí zasahuje do vozovky a je poměrně hluboko," uvedla mluvčí. Dělníci již dnes v místě začali s výkopovými pracemi.

Způsobilo to i komplikace v dopravě, protože Resslova ulice je součástí hlavního městského dopravního okruhu. Řidiči se uzavřenému místu musejí vyhýbat po objížďkách. Porucha by měla být odstraněna do pátečních 16:00. Dopravní omezení v místě poruchy by měla trvat do 13. listopadu.

Na sídlišti Moravském Předměstí a v sousední čtvrti Třebeš jsou na horkovodech dvě poruchy, jejichž oprava se dotkne obyvatel sedmi ulic. Předpokládaný konec odstávky je ve čtvrtek v 19:00.

Elektrárny v létě neudělaly tradiční tlakovou zkoušku horkovodních rozvodů, jejímž cílem je zjištění případných netěsností a jejich oprava před zahájením topné sezony. Podle Počtové od zkoušky letos upustily kvůli velkému rozsahu prací spojených s výměnou turbíny TG5 v opatovické elektrárně. "Bezpečnostní opatření spojená s touto realizací neumožnila provést zkoušku těsnosti bez ohrožení bezpečnosti práce našich a externích zaměstnanců. Harmonogram prací navíc neumožňoval přesun na jiný termín mimo topné období," uvedla mluvčí. Dodala, že zkoušku budou  nadále dělat po letošním dokončení výměny turbíny TG5, a to v obvyklém období po skončení topné sezony.

Hlavním dodavatelem tepla v Hradci Králové je městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která teplo nakupuje od Elektrárny Opatovice a prodává ho svými rozvody konečným odběratelům. Takto zásobuje 24 tisíc domácností s 80.000 lidmi. Do některých částí Hradce Králové dodávají teplo přímo i elekrárna a na trhu městské firmě konkurují.

S většími poruchami na horkovodní soustavě se Elektrárny Opatovice v Hradci Králové naposledy potýkaly v březnu 2006, kdy se na různých místech postupně objevily tři poruchy. Při jedné z nich se v jednu chvíli krátkodobě ocitlo bez dodávek tepla téměř 50 tisíc lidí.

Poslední velká havárie postihla opatovickou soustavu v listopadu 2002, kdy zřícená střecha opatovické elektrárny vyřadila z provozu všech šest kotlů. Havárie téměř na dva týdny zasáhla 200 tisíc lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci. Nejhorší situace byla v Hradci Králové, kde nefungoval žádný záložní zdroj.

Autoři | Foto Doosan Škoda Power

Štítky ČR, teplo, havárie, Hradec Králové, Elektrárny Opatovice, oprava, energie, omezení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.