pátek 30. října 2020 Tadeáš

ČOI kontrolovala e-shopy v době první vlny pandemie. Ve východních Čechách našla porušení u více než 76 procent z nich

Inspektoři z České obchodní inspekce reagovali v období koronavirové pandemie na některá přijatá omezení. V období od 1. dubna do 30. června provedli 193 kontrol. Zákon byl porušen ve 150 případech. Ve východních Čechách inspektoři evidují 29 zjištění.

Jelikož byly v době první vlny pandemie mimo provoz tržnice i kamenné obchody, lidé se k nákupům přemístili na internet. Právě na obchodování přes internet se zaměřila i inspekce. Porušení zjistila v téměř 80 procentech. „Výsledky kontrol opět potvrdily, že v oblasti internetového prodeje je stále porušována platná spotřebitelská legislativa a tím i práva spotřebitelů. V důsledku výskytu koronaviru ČOI zaznamenala nárůst nových podnikatelských subjektů zabývajících se touto moderní formou obchodování,“ říká k výsledků kontrol ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

V celé republice se uskutečnilo 193 kontrol. Jen ve východních Čechách jich bylo provedeno 38. Ve 29 případech došlo k porušení zákonů. Provozovatelé e-shopů stále zapomínají informovat spotřebitele o mimosoudním řešení sporů nebo neposkytují informace, které souvisejí s reklamací zboží.

V řadě případů se dopouštějí nekalých obchodních praktik při prodeji výrobků. Často poskytují nepravdivé nebo částečně pravdivé informace, případně informace důležité pro rozhodnutí spotřebitele o koupi úplně chybí.  

Uložené pokuty

Česká obchodní inspekce pravomocně uložila v tomto období 128 pokut za celkem 1 125 800 korun. Počty pokut a jejich výše zahrnují i pokuty za další porušení obecně závazných právních předpisů, která byla v rámci kontrol zjištěna.

Nejvyšší pokutu, v hodnotě 200 000 Kč, dostala pražská společnost Deal Extreme Czech. Druhou nejvyšší pokutu, v hodnotě 80 000 korun, uložila inspekce pravomocně společnosti LUKO z Červeného Kostelce. „Společnost na svých webových stránkách uváděla nepravdivé informace o materiálovém složení nabízených výrobků, jednalo se například o pánské košile s krátkým rukávem a další zjištění se týkalo materiálového složení dámské halenky, které neodpovídalo deklaraci uvedené na výrobku," řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČOI, kontrola, obchody, internet

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.