sobota 11. července 2020 Olga

Kněžná v Rychnově nad Kněžnou stoupla po deštích na druhý povodňový stupeň

, aktualizováno 29. června 2020, 15:48

Hladina řeky Kněžná v Rychnově nad Kněžnou po silných nočních deštích vystoupala dopoledne na druhý povodňový stupeň. První povodňový stupeň dnes po 13:00 platil v Královéhradeckém kraji na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a v Kostelci nad Orlicí a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. Na druhém stupni povodňové aktivity je aktuálně Divoká Orlice v Divokém Záhoří. Na prvním stupni je například Dědina u Chábor a Orlice u Týniště nad Orlicí.

Hasiči v kraji od rána kvůli počasí zasahovali u asi 30 událostí, především na Rychnovsku. "Nejčastěji šlo o čerpání vody ze sklepů, odstranění spadlých stromů, monitoring vodních toků nebo rozvoz pytlů s pískem," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová. Vodu hasiči čerpali ze sklepů či garáží v Černíkovicích, Vamberku, Rychnově nad Kněžnou - Lipovce, Dlouhé Vsi, Rovni, Česticích, Lupenici, Kvasinách, Doudlebech nad Orlicí.

Dispečink Povodí Labe dnes ráno uvedl, že kvůli pokračujícímu dešti se dnes čekají vzestupy na řekách v povodí horního Labe a Orlice. V noci v regionu napršelo do 45 až 50 litrů vody na metr čtvereční. Přes den by mohlo napršet dalších 20 až 30 litrů vody na metr čtvereční, ojediněle i více. Například v Častolovicích na Rychnovsku za posledních 24 hodin napršelo přes 60 litrů vody na metr čtvereční. Po minulých deštích je území nasycené vodou.

Kněžná v Rychnově nad Kněžnou hranici prvního povodňového stupně ve výši 100 centimetrů překročila dnes v 06:00, v 10:00 překonala hranici druhého stupně. Po 13:00 byla na úrovni 151 centimetrů, což byla hodnota průtoku pro dvouletou vodu. 

V části Pardubického kraje hrozí extrémní nebezpečí záplav

V Pardubickém kraji je situace kolem 15:00 kritičtější. Na třetím povodňovém stupni je řeka Novohradka u Luže. Dvojka následně platí pro Loučnou u Cerekvice nad Loučnou.

V okresech Chrudim, Pardubice a Moravská Třebová hrozí v nadcházejících hodinách extrémní nebezpečí záplav. Důvodem je dosažení nejvyššího, třetího povodňového stupně v povodí Novohradky, Dolní Chrudimky a na Jevíčce. Vzhledem ke spadlým i očekávaným srážkám se zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory. Dosáhnout mohou až na druhý povodňový stupeň, na menších může být krátkodobě překročena i hranice stavu ohrožení. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Upozornění na nejvyšší nebezpečí povodní platí pro Chrudimsko a Pardubicko do úterního poledne, v okrese Moravská Třebová do dnešního odpoledne. Podle meteorologů voda může zatopit níže položená místa a silnice, v podmáčených oblastech hrozí také pády stromů.

Z břehů se může vlivem deště vylévat do úterního poledne také voda z řek na severu Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje a na jihu Pardubického kraje a východě Vysočiny.

Kvůli doznávajícím srážkám se na první, případně druhý povodňový stupeň dostanou i řeky odvodňující východ Šumavy a Novohradské hory, uvedli meteorologové. Ve východní části Česka má podle nich vydatně pršet do dnešního odpoledne, později odpoledne by měl déšť od západu ustávat.

Autoři | Foto Jaroslav Demčák

Štítky ČR, počasí, záplavy, hasiči, Královéhradecký kraj, povodně, Rychnovsko, Rychnov nad Kněžnou, voda, hasiči, varování, povodí, Labe, Orlice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.