Zaměstnanci hradecké Fakultní nemocnice, kteří přímo pečovali o pacienty s pozitivními testy na koronavirus, dostali na konci května mimořádné odměny. Vyplaceny ale byly i těm, kteří pečovali o potencionálně pozitivní pacienty a dalším, kteří tuto péči pomáhali zajišťovat. Nemocnice dosud uvolnila na odměnách 15 milionů korun.
Výše odměny za polovinu března a celý duben byla stanovena sazbou za hodinu práce v souladu s pokyny Ministerstva zdravotnictví ČR a byla odstupňována podle zátěže. Na tyto odměny nemocnice uvolnila 15 milionů korun. „Samozřejmě počítáme s pokračovaním vyplácení těchto odměn i v dalším období podle vývoje epidemiologické situace,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička.
Nemocnice v květnu také výrazně posílila fond odměn jednotlivých pracovišť na dorovnání platů zaměstnancům, kterým kvůli omezení provozu výrazně klesl příjem. Snížil se jim počet odpracovaných hodin a přesčasů.
Zdravotnické odbory chtějí, aby odměny náležely v republice všem zdravotníkům. Nejen těm, kteří se starali přímo o nakažené koronavirem. Měly by být podle nich odstupňované podle míry jejich ohrožení. „Na začátku pandemie chyběly ve všech nemocnicích osobní ochranné pomůcky. Lidé ohrožovali svoje rodiny. Někteří s nimi omezovali kontakt. Poslali děti k příbuzným, nevídali své rodiče. Setkávali se s pacienty, o kterých nevěděli, jestli jsou nakažení," uvedla předsedkyně svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.
Mezi nakaženými je podle šéfa Svazu českých lékařů Martina Engela, asi deset procent zdravotníků. Ministerstvo ale díve uvedlo, že se většina z nich nakazila mimo zaměstnání.
Doporučené odměny
Lékaři, sestry, sanitáři a další zdravotníci, kteří pracovali u covid pacienta na intenzivním lůžku, dostanou odměnu 500 Kč/h. To je průměrně 45 000 Kč měsíčně navíc k platu. Zdravotníci u covid pacienta na standardním lůžku dostanou 200 Kč/h, to je průměrně 18 000 měsíčně navíc.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 3, 2020
Mimořádné odměny až 1500 korun za hodinu doporučilo ministerstvo za práci v odběrovém stanu. Ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce. Odměny v doporučené výši ale vyplatily podle odborů pouze čtyři z dvanácti státních nemocnic. "V průměru vypláceli asi 250 korun za hodinu," uvedla Žitníková.
Znamenalo by to celkem asi osm miliard, které by měly být vyplácené formou přímé dotace. „Do budoucna je potřeba znovu otevřít jednání o platech. Pro rok 2021 je pro nás minimální navýšení o 10 procent, ideálně o 15 procent," uvedla Žitníková.
Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha, má dostatek peněz na odměny zajistit nemocnicím připravovaná kompenzační úhradová vyhláška. Tou ministerstvo nařídí platby zdravotním pojišťovnám, zohlední i výpadek péče, která v době epidemie nebyla provedena. Má jít přibližně o 30,5 miliardy korun, na odměny zdravotníků má jít asi pět miliard.
To, jestli například hradecká Fakultní nemocnice přehodnotí situace, aby odměny dostali i ti, kteří se o nakažené koronavirem nestarali, je otázkou času. „Celá tato záležitost se bude odvíjet od nyní projednávané úhradové vyhlášky a kompenzačního zákona, říká mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové Jakub Sochor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.