čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Zoo ve Dvoře čeká kvůli koronaviru ztráta 23 milionu korun. Zdraží proto vstupné

ZOO Dvůr Králové nad Labem čeká kvůli uzavření v době koronavirové epidemie ztrátu výnosů na úrovni 23 milionů korun. Zahrada kvůli tomu odložila některé opravy, zrušila plánované zvýšení platů zaměstnanců a nebude tvořit rezervní fond na opravy pro rok 2021. V pondělí 25. května zoo otevře všechny své expozice a vrátí se k normálnímu provozu. Vstupné placené na pokladnách bude vyšší než loni.

Dvorský safari park patří Královéhradeckému kraji a s více než půl milionem návštěvníků ročně je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Od 16. března byl kvůli pandemii zcela uzavřen, od 27. dubna lidé mohou navštívit venkovní prostory a vjet autem do areálů safari s volně žijícími zvířaty.

"Loni od března do konce května navštívilo safari park přes 105.000 lidí, letos to je pouze 24.000 lidí," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas. Přímá ztráta na vstupném tak podle něj zatím činí téměř deset milionů korun. Zoo nyní chybí především školní návštěvy a kvůli uzavření hranic také návštěvníci z Polska. Návštěvnost od začátku května je meziročně nižší asi o 40 procent. Ztrátu z uzavřeného hotelu a kempu a prodeje zážitkových programů a suvenýrů zoo vyčíslila na více než 11 milionů.

Finanční pomoc zahrada zřejmě dostane od Královéhradeckého kraje. Podle radního kraje pro zemědělství Karla Klímy (KDU-ČSL) by zoo mohla dostat 13,5 milionu korun. "Jsme připraveni zoo pokrýt ztráty z provozní činnosti," řekl Klíma.

Vstupné pro dospělého koupené na pokladně bude od pondělí činit 240 korun místo loňských 230 korun. Vjezd auta do areálu safari zdraží na 350 korun z loňských 240 korun, přičemž každý člověk v autě musí mít zakoupené i jednotlivé vstupné. Část safari s volně žijícími zvířaty lze vidět i z takzvaného safaribusu či afrikatrucku, kde jízdné zůstane na 50 a 80 korunách. Podle Rabase chce zoo zdražením vjezdu aut dostat více lidí do safaribusů a afrikatrucků, protože velké množství aut dělalo provozní problémy zejména ve lvím safari.

Zoo chce také podpořit nákup vstupenek po internetu, kde vstupenka pro dospělého bude za 190 korun. Snížené vstupné koupené on-line pro děti od tří do 15 let bude za 150 korun. Ceny 190 a 150 korun platí pro vstup již nyní od 27. dubna, kdy zatím vstupné jinak než po internetu nelze koupit.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky příroda, koronavirus, peníze, zoo, Dvůr Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.