čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

AKTUALIZUJEME: Kvůli silnému větru měli hasiči 130 výjezdů. Nejhorší byla situace na Trutnovsku

, aktualizováno 12. května 2020, 10:30

Meteorologové včera odpoledne vydali varování před silným větrem, ten na některých místech dosahoval rychlosti až 70km/h. Od 18 hodiny večer hasiči museli do terénu 130x, většinou se jednalo o technickou pomoc nebo odstraňování popadaných stromů. V jednom případě u Police nad Metují museli evakuovat lidi z vlaku. Nikdo nebyl zraněn. Bez proudu jsou v kraji stovky domácností.

10:30 – Na vedení vysokého napětí už je jen 8 poruch. Týká se to stále podhorských oblastí. Zároveň poruchové čety pracují na obnovení dodávek elektřiny. „Předpokládáme obnovení dodávek ještě během dneška, i když na některých místech je situace vážná a jsou velké vzrostlé stromy popadané ve vedení. Poruchy převážně způsobil velmi silný vítr, někde i těžký mokrý sníh," uvádí Lapáčková Beránková.

8:29 – Během noci zaznamenali energetici 15 poruch na vedení vysokého napětí vlivem silného větru. K ránu se začíná situace zlepšovat. „V tuto chvíli evidujeme již 12 poruch na vedení vysokého napětí. K nejpostiženějším oblastem patří podhůří Krkonoš. Především Trutnovsko a Náchodsko, poruchy jsou evidovány i dále směrem k Rychnovu nad Kněžnou,“ říká mluvčí východočeských energetiků Šárka Lapáčková Beránková. Na opravách se intenzivně pracuje. Technici jsou v terénu a poruchy vyhledávají a odstraňují. Bez proudu jsou v této chvíli stovky domácností v kraji.

05:30 – Od včerejší 18 hodin hasiči v Královéhradeckém kraji zasahovali u 130 případů. Situace se uklidnila až po 23. hodině v noci. „Očekáváme, že další případy nám budou během rána přibývat,“ vysvětluje mluvčí hasičů Martina Götzová.

Nejvíce událostí měli hasiči na Trutnovsku – zasahovali asi v 70 případech, přes 30 událostí bylo v okrese Náchod. Ve většině případů jsme odstraňovali stromy z komunikací. „Na několika místech jsme museli zajistit poškozené části střech, například v Trutnově, Dvoře Králové nad Labem nebo Svobodě nad Úpou. V několika případech došlo také k pádu stromů na železniční tratě nebo bylo poškozeno elektrické vedení,“ dodává mluvčí.

Všechny události se zatím obešly bez zranění.

22:00 – Hasiči aktuálně řeší zhruba stovku událostí, ve většině případů jde o technickou pomoc při odstraňování nehod způsobené větrem. „Na některých místech došlo k pádu stromů do kolejiště. Například u Police nad Metují pomohla místní dobrovolná jednotka s evakuací desítky osob z vlaku na nádraží,“ vysvětluje mluvčí hasičů Martina Götzová

21:30 – Za poslední dobu se hasičům zvýšil počet výjezdů. Situace je stále nejhorší v oblasti Krkonoš, Orlických hor a na Náchodsku. Všechny zásahy zatím bez zranění.

20:30 – Hasiči od odpoledne evidují 70 výjezdů. Nejčastěji zasahují na Náchodsku a Trutnovsku. "Uvolněné plechy na střechách máme hlášeny na několika místech v Trutnově nebo ve Dvoře Králové nad Labem. V terénu jsou profesionální i dobrovolné jednotky, zatím nemáme jsou všechny události bez zranění," píší hasiči Královéhradeckého kraje na svých sociálních sítích.

19:45 - „Aktuálně máme hlášeno asi 30 událostí v souvislosti se silným větrem. Jde především o spadlé stromy na silnice nebo uvolněné části střech,“ napsala Hradecké Drbně Martina Götzová, mluvčí hasičů. Nejvíc případů evidují v okolí Trutnova.

Varování před silným větrem platilo do dnešního rána

Varování před silným větrem platí v Královéhradeckém kraji až do rána. „V průběhu večerních a nočních hodin bude déšť v polohách nad 500 m přecházet do mokrého sněhu, na horách do sněžení. Napadnout může 3 až 10 cm nového sněhu, který na horách v kombinaci s větrem s nárazy kolem 70 km/h způsobí vývraty a polomy stromů,“ píší meteorologové na svých sociálních sítích.

Pro Krkonoše a Orlické hory zároveň platí varování před sněhem. Nejhorší má být situace na Trutnovsku a Rychnovsku. Pro sousední Pardubický kraj pak platí další varování, před bouřkami. Ty se mohou místy objevit i v kraji Královéhradeckém.

Ohodnoť článek

Autoři , | Foto HZS Královéhradeckého kraje

Štítky vichřice, vítr, Královéhradecký kraj, Krkonoše, Orlické hory, varování, meteorologové, bouřka, sníh

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.