V Biu Central právě vrcholí přípravy na další festival. Přehlídku dokumentárních filmů o lidských právech hostí poslední kamenné kino v Hradci už osmým rokem. Od 17. do 20. března přinese pro diváky mimořádnou podívanou z mnoha zemí světa i od nás. Téma tohoto ročníku je „Až naprší a uschne“ a slibuje tedy zajímavé snímky s tématem klimatické změny.
„I letos festival přináší mnoho různorodých témat. Je to ale životní prostředí, ve kterém žijeme a které se nás bezprostředně týká. I proto je téma letošního ročníku právě o tom, jak se kolem nás vše rychle mění a co s tím můžeme nebo nemůžeme dělat,“ vysvětluje koordinátorka festivalu Ilona Machová a dodává, že na festivalu bude k vidění například nejnovější dokument Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři, který toto téma reflektuje.
Zahajovacím filmem hradeckého festivalu bude působivý snímek Země medu. Divoká makedonská příroda a včely. Skvostný příběh místní včelařky, která se snaží žít v souladu se zemí, ve které se narodila, byl letos nominován na Oscara v kategorii dokumentární film.
Další tituly, na které Bio Central láká diváky Jednoho světa, jsou například situace na Ukrajině ve filmu Země je modrá jako pomeranč, Válka umění v Severní Koreji, osobní zpověď syrské matky Pro Samu nebo medailon české kapely Tap Tap Postiženi muzikou. Sympatičtí hrdinové slovenského filmu Ztracený domov nechají nahlédnout diváky do každodenního života lékařů v Íráku. Poměrně novým tématem v rámci festivalu jsou poruchy příjmu potravy ve vizuálně působivém snímku Autoportrét.
„Vybrané festivalové tituly budou i tento rok provázet pofilmové diskuze. Proto jsme jako každý rok oslovili osobnosti z různých oborů. Diváci tedy dostanou příležitost nejen zhlédnout filmy, ale i doptat se na to, co je zajímá. Těšit se mnohou třeba na setkání s chovateli včel, odborníky na umění, sociální sítě nebo na otázky Blízkého východu. Už zmíněný dokument Češi jsou výborní houbaři doprovodí diskuze se studenty z organizace FFF, která se dlouhodobě zabývá tématem klimatické změny,“ zvou do kina organizátoři.
Mimo filmů tým Jednoho světa zve i na výstavu. V rámci festivalu budou k vidění příběhy lidí, kteří se stali obětmi sexuálního násilí. „Projekt Nemlčíme“, jak se výstava jmenuje, poukazuje na fakt, že oběti násilí, o kterých víme, jsou jen vrcholem ledovce. Počet těch, kteří se rozhodnou o své zkušenosti mluvit, je minimum. Cílem výstavy je seznámit veřejnost s podobou sexuálního násilí a to za pomoci rozhovorů s oběťmi, pachateli i odborníky.
Festival Jeden svět letos probíhá v Praze a 35 městech v celé České republice, poté se stěhuje dokonce do Bruselu. Celkem má za sebou festival 21 úspěšných ročníků, tento 22. ročník začne v Praze už za pár dní – 5. března.
Festival i tento rok přichází s myšlenkou Jednoho světa pro všechny – dveře otevírá i divákům s tělesným nebo duševním postižením, s vadami zraku a sluchu. Pro tyto diváky jsou vybrané tituly opatřeny speciálními titulky nebo audiopopisem. Většina promítacích míst se snaží být dostupná i vozíčkářům (v případě Hradce je bezbariérový přístup pouze do velkého sálu kina, Studio Garsonka zatím nemá.
V rámci možností se organizátoři festivalu snaží o to, aby byli co nejvstřícnější k životnímu prostředí – např. tím, že se snaží omezit používání jednorázového nádobí, třídí odpad, využívají lokální zdroje, atd.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.