úterý 7. dubna 2020 Heřman / Hermína

Hradec Králové má novou sochu věnovanou svobodě slova

V areálu Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové byla tento týden odhalena socha s názvem Svoboda slova. Je dílem studentky SPŠ kamenické a sochařské v Hořicích. ČTK to řekla mluvčí knihovny Vlaďka Buchtová. Akce je součástí oslav 30. výročí sametové revoluce.

"Je to závěrečná maturitní práce studentky Adély Maryškové z hořické kamenické a sochařské školy na téma Svoboda. Jde o abstraktní dílo. Exteriérových soch kolem knihovny máme více a tato je zatím tou poslední. Je před galerií U Přívozu," řekla ČTK Vlaďka Buchtová.

Socha má vyjadřovat myšlenku Johna Stuarta Millese: Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. "Skulptura je ze dvou částí, které jsou vedle sebe, ale z určitého úhlu tvoří jeden celek. Je vyrobena ze šluknovského syenitu. Jde o houževnatý kámen, který má násobit sílu proklamované myšlenky," řekla ČTK Buchtová.

Podle Ladislava Jezbery z hořické školy má socha připomínat společenské změny uskutečněné v listopadu 1989. "Je tedy připomínkou 30 let od těchto událostí," uvedl Jezbera.

V areálu knihovny je nyní šest skulptur vyrobených z kamene, všechny jsou díla studentů hořické školy. Škola je knihovně dlouhodobě zapůjčila. 

Autoři | Foto Facebook Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové

Štítky ČR, historie, výtvarné, sochy, 1989, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.