sobota 8. května 2021 Statní svátek

Koalice Hradce Králové mění orgány městských firem, změny jsou velké

Vedení Hradce Králové postupně mění obsazení orgánů společností, které město vlastní či v nich má majetkový podíl. Nové složení orgánů bude odrážet výsledek loňských komunálních voleb, z nichž vzešla nynější koalice. ČTK to řekl primátor Alexandr Hrabálek (za ODS). Personální výměny se odehrávají na jarních valných hromadách firem. U firem, jejichž vlastníkem je jen město, rozhoduje o složení představenstev a dozorčích rad městská rada.

Změny v představenstvech a dozorčích radách městských firem se týkají více než 40 míst a jsou poměrně rozsáhlé. Vyplývá to z toho, že všechny strany současné koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec byly v minulém volebním období v opozici a svých lidí v orgánech firem měly minimum. Ve výměnách se odráží i to, že řadu lidí v orgánech firem měly bývalé koaliční strany ČSSD a TOP 09, které se do současného zastupitelstva již nedostaly.

Nová koalice také podle Hrabálka dodržela nepsané pravidlo, že k výměnám lidí v orgánech firem dochází v Hradci Králové až na jarních valných hromadách a ne ihned po vzniku koalice.

Obsazení orgánů firem podle primátora odpovídá síle jednotlivých koaličních stran v zastupitelstvu. "Nad společnostmi musíme mít kontrolu. Snažili jsme se také dát obsazení do souladu s odborností kandidátů. Konečné rozhodnutí ale bylo na zastupitelských klubech," řekl Hrabálek. V některých společnostech bude mít podle něj opět zastoupení i opozice. Například opoziční Piráti získali místo v dozorčí radě Dopravního podniku.

Právě v Dopravním podniku, který město z rozpočtu dotuje částkou 230,5 milionu korun, nastaly největší změny. Z 12 členů představenstva a dozorčí rady je osm nových. Na svých místech v představenstvu zůstali tři manažeři a v dozorčí radě zástupce zaměstnanců. Do dozorčí rady podniku například nově zasedala náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO). Ve společnosti Městské lesy zasedlo do orgánů pět nových lidí, například člen městské rady a bývalý místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák (ODS) a poslanec Jiří Mašek (ANO).

Do orgánů Tepelného hospodářství zamířilo sedm nových lidí. "Zastoupení města je kvalitní. V představenstvu nově jsou náměstek primátora Martin Hanousek (Změna pro Hradec) a člen rady Michal Moravec (ODS). Dosud v představenstvu žádný radní nezasedal. V osobě poslankyně a zastupitelky Evy Matyášové (ANO) v dozorčí radě jsme získali kontakt do Poslanecké sněmovny," řekl ČTK ředitel a předseda představenstva Tepelného hospodářství Jiří Seidler.

Kromě Dopravního podniku a Tepelného hospodářství se již změny odehrály v orgánech společností Městské lesy, Hradecké služby, Bohemian Waste Management a Krematorium Jaroměř. V následujících týdnech se završení změn očekává ve firmách Vodovody a kanalizace Hradec Králové, Aldis, Královéhradecká provozní, Mountfield HK, FC Hradec Králové a Letecké služby.

Koalici v Hradci Králové vytvořilo ve volbách vítězné hnutí ANO s ODS a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. Koalice má 19 hlasů ze 37. V minulém volebním období vládla koalice Hradeckého demokratického klubu s ČSSD, TOP 09 a Koalicí pro Hradec. V opozici byly ANO, KSČM, ODS a Změna pro Hradec.

Autoři | Foto Tomáš Vodička

Štítky ČR, správa, hospodářství, firmy, personální, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.