Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni vytvořila zisk 43,4 milionu korun po předloňských 46 milionech korun. Většinu zisku v objemu 34 milionů korun chce firma dát na investice. Dividendu hodlá zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům v celkové výši 5,9 milionu korun. Zbytek zisku chtějí vodárny dát na tantiémy a do sociálního fondu, uvedla firma ve svém webu. O rozdělení zisku bude rozhodovat valná hromada 5. června. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.
Loni VAK investoval přibližně 200 milionů korun, hlavními stavbami byly rekonstrukce sítí v Hradci Králové, Novém Bydžově, Smiřicích a Chlumci nad Cidlinou. V posledních dvanácti letech VAK Hradec Králové do obnovy sítí investoval téměř 2,6 miliardy korun. Od vzniku VAK v roce 1993 investice dosáhly 3,4 miliardy korun. Na investice vedle vlastních zdrojů firma používá i dotace od ministerstva zemědělství a komerční úvěry. Evropské dotace VAK nečerpá.
VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do tohoto majetku. Loni zaměstnával 18 lidí. Provoz sítí, včetně fakturací klientům, dělá společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let, ze sítí VAK v hradeckém regionu zásobuje pitnou vodou asi 165 tisíc lidí.
Tržby VAK Hradec Králové loni vzrostly o dvě procenta na 253 milionů korun. Rozhodující část příjmů, a tedy i zdrojů pro investice, podnik získává z nájemného od KHP. Loni nájemné činilo 253 milionů korun po předloňských 248 milionech korun. Od KHP získává VAK Hradec i dividendy, protože v KHP vlastní 34 procent akcií. Loni VAK na dividendách od KHP přijal 12,9 milionu korun.
Cena vodného a stočného na Královéhradecku je v porovnání s ostatními okresními vodárnami v kraji nejvyšší. Letos klienti v průměru firmě KHP platí 99,76 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody, meziročně to je o 1,7 procenta více.