So 15. 8. 2026Hana
Zprávy

Socha z průčelí budovy Muzea východních Čech zamířila na renovaci. Odborníci z ní odstraní divokou patinu

RRedakce1 minuta čtení11. 3. 2019, 13:15
Oprava sochy
Oprava sochy

V těchto dnech probíhá v konzervátorské dílně odstraňování divoké patiny ze 167 cm vysoké bronzové sochy z průčelí budovy Muzea východních Čech. Socha znázorňuje mladíka osvobozujícího se z těsného krunýře, který představuje sevření města josefínskými hradbami.

Průzkum na VŠCHT v Praze ukázal, že socha je vyrobena ze slitiny mědi, zinku a cínu, nejedná se tedy o typickou bronzovou slitinu. Socha je souvisle pokrytá černou a tmavě zelenou ušlechtilou patinou a divokou patinou světle zelené barvy. Patinu tvoří majoritně bazické sírany měďnaté – brochantit a antlerit.

„Nyní v konzervátorské dílně probíhá mechanické odstraňování divoké patiny se zachováním patiny ušlechtilé, která má bariérový účinek proti dalšímu koroznímu působení. Po očištění bude následovat konzervace sochy mikrokrystalickým voskem,“ uvedla konzervátorka Andrea Černá.

Socha bude následně navrácena do průčelí budovy muzea.

Zdroj: Muzeum východních Čech

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hradečtí hygienici varují před horší vodou na třech koupalištích v krajiSpolečnost

Hradečtí hygienici varují před horší vodou na třech koupalištích v kraji

Horší kvalitu vody v Královéhradeckém kraji mají podle posledních rozborů přírodní koupaliště Dolce u Trutnova, Kemp Písák v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku a Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Lidé po koupání v těchto nádržích by se měli na místě osprchovat čistou vodou, vyplynulo z informací na webu Krajské hygienické stanice. Na všech umělých koupalištích v kraji je voda ke koupání vyhovující.

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peciSpolečnost

Nechtěli jsme jít cestou masové turistiky, říká Vlastimil Gereg z Resortu Na peci

Na břehu Lipenské přehrady v Nové Peci vznikl nový volnočasový resort, který se veřejnosti otevřel 2. srpna. Rodinný projekt vznikal několik let a jeho cílem je nabídnout návštěvníkům klidné zázemí pro odpočinek, sport i poznávání šumavské přírody. O tom, jak se rodila myšlenka resortu, čím je Nová Pec výjimečná a co zde mohou hosté zažít, jsme hovořili s Vlastimilem Geregem, který stál u samotného zrodu projektu, řídil jeho realizaci a dovedl ho až do současné podoby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook