Dvůr Králové upravil smlouvu na provozování kanalizací. Získá více peněz na údržbu

Autoři | Foto Canva

Dvůr Králové nad Labem schválil novou smlouvu se společností Městské vodovody a kanalizace (MěVaK). V roce 2026 bude muset firma připlatit za provozování vodohospodářského majetku. Městská kasa tak zbohatne o čtyři miliony korun, které město investuje do oprav a rozšíření kanalizací a vodovodů.

Vybrané nájemné je hlavním zdrojem, z něhož město financuje obnovu vodovodů a kanalizací. Tyto prostředky se podle zákona musí vracet zpět do infrastruktury. „Navýšení tak nemá sloužit k běžnému provozu města, ale výhradně k investicím do sítí, jejichž technický stav si opravy dlouhodobě žádá,“ vysvětluje v tiskové zprávě Petr Mrázek, jednatel MěVaKu.

Ani vyšší nájemné ale podle vedení města nepokryje všechny plánované práce. V rozpočtu na rok 2026 je na vodohospodářské akce vyčleněno přibližně 45 milionů korun, tedy výrazně více, než kolik město na nájemném vybere. Část investic tak bude muset město financovat i z dalších zdrojů.

Podle plánu obnovy má jít v příštím roce 24 milionů korun do vodovodů a deset milionů do kanalizací. Peníze mají směřovat například na první etapu rekonstrukce úpravny vody na Hrubých Lukách nebo na obnovu sítí v Nové Tyršově ulici, kde se chystá také rekonstrukce silnice. Další prostředky jsou vyčleněny na opravy vodojemu u nemocnice a přeložku vodovodu v Novém Vorlechu.

Město zároveň připomíná, že některé velké projekty se v plánu obnovy neobjevují. Typickým příkladem je výstavba kanalizace ve Verdeku za zhruba 67 milionů korun, která je považována za novou stavbu, nikoli za obnovu stávající infrastruktury.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kanalizace, Dvůr Králové nad Labem, peníze, údržba, oprava, Petr Mrázek

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.