Náchod si připomene 80. výročí konce války i odhalením pamětní desky

Autoři | Foto se svolením města Náchod

Dvacetitisícový Náchod chystá na 80. výročí konce druhé světové války vzpomínkové akce i odhalení pamětní desky. Program začne 8. května a vyvrcholí 10. května v městské části Běloves. Konec války v Náchodě byl podle ní odlišný od většiny východočeských měst, protože tehdy ležel na hranici s Německou říší. V prvních květnových dnech se přes hraniční přechod v Bělovsi valily davy uprchlíků a německých vojáků s těžkou technikou a nebyla nouze o dramatické události.

"Osmdesát let od konce války není jen číslo, je to připomínka odvahy, bolesti i naděje. Vzpomínáme na okamžiky, které Náchodsko navždy poznamenaly. Zvláště události 9. května v Bělovsi, kde padly desítky vojáků i civilistů, jsou mementem. Vzpomínkové akce, které v těchto dnech pořádáme, budou důstojnou poctou všem, kteří tehdy bojovali za svobodu, a zároveň výzvou k pokoře a odpovědnosti za dnešek," řekl starosta Jan Birke (SOCDEM).

Čtvrteční program začne v 10:00 u pomníku rudoarmějců na Staroměstském hřbitově a bude pokračovat v 10:30 pietou u pamětní desky kpt. Otakara Jaroše na Masarykově náměstí, v 10:40 u pamětní desky obětí nacismu v Hrašeho ulici, v 11:00 u pamětní desky genmjr. Karla Mrázka na vlakovém nádraží, v 11:15 u pomníku padlým ve světových válkách u fotbalového hřiště v Bělovsi a v 11:30 u pomníku padlým v květnu 1945 u bývalé celnice v Bělovsi. "Při pietním aktu u bývalé celnice bude odhalena pamětní deska a uctěna památka občanů Náchoda padlých 9. května 1945," řekla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

V sobotu bude program od 13:00 do 19:00 v areálu pěchotního srubu Voda a nedalekého dětského dopravního hřiště. Připraveny jsou komentované prohlídky vojenské techniky a ukázka leteckého souboje z druhé světové války.

Události v Náchodě se daly do pohybu 5. května 1945, kdy po výzvě pražského rozhlasu začal z města mizet německý protektorátní režim. Večer místní rozhlas oznámil vznik revolučního národního výboru, který začal jednat o odchodu německé posádky. Následující den, 6. května, byla založena místní pobočka Červeného kříže, která se zapojila do pomoci uprchlíkům a repatriantům prchajícím před postupující frontou, o den později začal hlavní ústup německé armády. Česká posádka na hranicích v Bělovsi odzbrojovala vojáky wehrmachtu, uvedla radnice.

Dne 9. května 1945 se u Běloveské celnice dostala do ozbrojeného střetu ustupující jednotka SS se sovětskými vojáky. Poté, co se sovětští vojáci stáhli do sklepa celnice, byli vyzváni, aby se vzdali, načež byli zastřeleni. Podle historika Václava Sádla padlo v Bělovsi přes 30 sovětských vojáků a v bojích i několik Čechů. Když se přiblížila další vozidla sovětských vojáků, němečtí vojáci se ukryli v lesích. "Byli však zatčeni a skončili v areálu náchodského pivovaru, ve kterém měl zázemí místní odboj," řekla Adlof.

Než byli příslušníci SS popraveni, byli mučeni, a to i za účasti některých místních obyvatel, událost nebyla dosud zcela objasněna. Jejich těla byla pohřbena u hřbitova za zámkem.

Události z prvních květnových dnů roku 1945 se staly předlohou románu Zbabělci náchodského rodáka Josefa Škvoreckého. Dnes začíná v Náchodě 26. ročník studentského festivalu Náchodská prima sezona, který spisovatele každoročně připomíná. Potrvá do 7. května.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Náchod, pamětní deska, válka, Běloves, okres Náchod, pomník, Schutzstaffel, druhá světová válka

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.