Děkanka UHK Alena Myslivcová čelí obžalobě. Měla vynášet informace o zakázkách

Autoři | Foto se svolením UHK

Státní zástupce obžaloval děkanku Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alenu Myslivcovou Fučíkovou ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Podle obžaloby vynášela informace z veřejných soutěží pořádaných ministerstvem obrany spřízněné skupině, která pak tendry vyhrála. Děkanka vinu odmítá, vedení univerzity za ní stojí. Obžaloba byla podána k Obvodnímu soudu pro Prahu 6. Děkance v případě uznání viny hrozí až osm let vězení.

"Rektor UHK Jan Kříž vítá posun v záležitosti stíhání paní děkanky Myslivcové Fučíkové a pevně věří v její plné očištění před soudem, které se tímto krokem přiblížilo," řekl dnes mluvčí UHK Jakub Novák. Podle něj se vedení UHK řídí presumpcí neviny, proto se k případu do jeho ukončení nebude blíže vyjadřovat.

"Podání obžaloby bylo dalším logickým krokem procesu, tedy mě to nepřekvapilo. I nadále nemám důvod nevěřit v pozitivní ukončení celé kauzy, jsem si jistá, že soud uzná moji nevinu," uvedla pro Myslivcová Fučíková.

Podle serveru iRozhlas.cz svou obhajobu staví na tom, že o zakázkách nerozhodovala, proto je nemohla manipulovat a navíc netušila o skutečných záměrech skupiny, tedy nezákonně se dostat k veřejným penězům. Podle svého vyjádření komunikovala jen s ústřední postavou kauzy, podplukovníkem Jiřím Dreslerem. Děkanka od roku 2019 externě spolupracuje s Vojenským zdravotním ústavem jako výzkumnice a tam byl jako voják z povolání zařazený i Dresler, uvedl iRozhlas.cz.

Myslivcová Fučíková má řídit Přírodovědeckou fakultu UHK do roku 2028. Vedení fakulty převzala v roce 2024. Dříve externě pracovala pro Univerzitu obrany spadající pod resort tehdejšího ministra Lubomíra Metnara (ANO). Obžaloba ji viní z toho, že informace o chystaných zakázkách univerzity na dodávky zboží biologické, chemické či medicínské povahy známým z vojenského prostředí předávala v letech 2018 a 2019. Děkanka měla známým tzv. přihrát i dvě zakázky ze svého současného působiště. UHK za ně roku 2020 zaplatila 112 tisíc korun, uvedl server iRozhlas.cz.

Podle spisu skupinu tvořili dva vojáci a partnerka jednoho z nich, příslušníci armády tajně ovládali firmu, kterou navenek řídila zmíněná žena. Poznatky od děkanky jejich společnosti podle žalobce umožnily se na soutěže přichystat a vznést nejvýhodnější nabídku. Skupina takto ovládla čtyři tendry Univerzity obrany za celkem 800 tisíc korun, uvedl iRozhlas.

Členové skupiny byli již odsouzeni, se státním zástupcem uzavřeli dohodu o vině a trestu, uvedl server aktualně.cz. Obvodní soud pro Prahu 6 ji schválil na podzim 2024. Dresler dostal nejpřísnější trest, pokutu milion korun. V armádě už nepracuje. Skupina podle soudu dohromady od léta 2018 do léta 2021 ovládla 18 soutěží v celkové hodnotě 6,6 milionu korun. Někteří z odsouzených měli informace o zakázkách dalších složek ministerstva obrany.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, kriminalita, armáda, školy, vysoké, zakázky, Hradec Králové

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.