Hvězdárna s digitálním planetáriem v Hradci Králové včetně doprovodných akcí láká každoročně desítky tisíc návštěvníků, z nichž většina připadá na planetárium, které funguje v současné podobě deset let. Po propadu návštěvnosti v době pandemie koronaviru v letech 2020 a 2021 návštěvnost v posledních letech opět roste. Loni všechny akce instituce navštívilo zhruba 50 tisíc lidí, z toho na programy v digitálním planetáriu připadlo okolo 31 tisíc návštěvníků. V roce 2023 byla celková návštěvnost 49 368 lidí, z toho do planetária zavítalo 30 290 návštěvníků. Kraj, který je zřizovatelem instituce, chystá rekonstrukci historické budovy hvězdárny.
Mezi návštěvníky hradeckého digitálního planetária převažují děti, žáci a studenti škol. "Poměr počtu návštěvníků planetária je zhruba dvě třetiny návštěvníků programů pro školní mládež od mateřských škol, přes základní a střední školy po studenty vysokých škol a jedna třetina návštěvníků programů pro nejširší veřejnost," řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.
Podle něj poměr počtu návštěvníků všech akcí hradecké hvězdárny a digitálního planetária nelze přesně stanovit, ale je možné odhadovat, že uvedený poměr se mírně mění směrem k návštěvníkům z řad široké veřejnosti.
Hradecká hvězdárna s planetáriem desítky let připravuje pro školy a veřejnost nejrůznější vzdělávací programy i akce, včetně pozorování. "Uskutečněním projektu digitálního planetária došlo v kraji ke kvalitativnímu posunu v seriózní prezentaci vědy a výzkumu. Špičkový a v Česku unikátní projekční systém zprostředkuje vysoce kvalitní zobrazení noční hvězdné oblohy i za nepříznivých podmínek," řekl mluvčí.
Technologie digitálního planetária umožňuje nejen zobrazení nejrůznějších simulací a animací úkazů, průběžnou obsahovou aktualizaci připravovaných pořadů o nejnovější poznatky a výsledky pozorování, ale i celoplošnou projekci vzdělávacích pořadů na polokouli. "Z dosavadního provozu, zájmu návštěvníků a jejich ohlasů je zřejmé, že digitální planetárium úspěšně naplňuje účel, pro který bylo vybudováno," uvedl Lechmann.
Objekt hvězdárny, ve kterém je historické planetárium, pochází z let 1947 až 1961. Původní planetárium v něm je od roku 1957. V roce 2015 kraj v sousedství hvězdárny otevřel nákladem 111 milionů korun moderní digitální planetárium ve tvaru rotačního elipsoidu. Hvězdárna a planetárium jsou v okrajové městské čtvrti Nový Hradec Králové.
Náklady na roční provoz hvězdárny a digitálního planetária jsou okolo 20 milionů korun, tržby ze vstupného činí zhruba 2,2 milionu korun a provozní dotace zřizovatele zhruba 17 milionů korun. "Po dobu provozu systému digitálního planetária je kromě softwarových aktualizací nutné průběžně zajišťovat provozní servis, opravy a údržbu hardwaru," uvedl Lechmann. V roce 2024 po deseti letech provozu prodělala rozsáhlejší opravu zobrazovací část projekčního systému.
Co se týče plánované modernizace historické budovy hvězdárny, tak kraj již vybral firmu, která za 12,7 milionu korun zpracuje projektovou dokumentaci na její rekonstrukci. Rekonstrukci nechá udělat kraj podle návrhu ateliéru Neuvirt Novotná architekti. Hlavním motivem návrhu je propojení budovy s okolím i s využitím polozapuštěného suterénu budovy. Tím vznikne nová vstupní hala, která s využitím prosklených stěn propojí halu se zahradami v okolí. Součástí návrhu je nová pozorovatelna s kupolí a terasa s bezbariérovým přístupem, která nabídne alternativní možnosti pro pozorování oblohy a další vzdělávání. Návrh počítá i s přednáškovým sálem, kde budou díky úplnému zatemnění možné projekce obrazu Slunce.
Digitálního planetária se rekonstrukce budovy hvězdárny nedotkne. Zrekonstruovaný prostor hvězdárny by měl nadále sloužit nejen popularizaci vědy, ale i držet funkci vědecko-výzkumnou včetně zapojení instituce do mezinárodních vědeckých projektů. Celkovou cenu rekonstrukce kraj odhaduje na základě cen roku 2024 na 160 milionů korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.