Počasí dnes27 °C, zítra30 °C
Sobota 20. července 2024  |  Svátek má Ilja
Bez reklam

Lanovka na Sněžku má zpět opravený motor. Horní úsek v únoru kvůli poruše nejel

Jeden ze dvou motorů kabinové lanovky na Sněžku, který se v lednu porouchal, je zpět opravený a v provozu. Letos od konce ledna do 1. března byl kvůli poruše mimo provoz horní úsek z Růžové hory na Sněžku. Lanovka obnovila plný provoz poté, co společnost LDS sehnala motor náhradní. Lanovka má dva úseky, dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a horní z Růžové hory na vrchol Sněžky.

"Opravený původní motor je v provozu na dolním úseku od středy," řekl vedoucí provozu Lanové dráhy Sněžka (LDS) Jiří Špetla.

Technici opravený motor vrátili do provozu na dolním úseku, kde byl původně. Když se v lednu porouchal, nahradil ho funkční motor, který původně poháněl horní úsek. Horní úsek z Růžové hory na Sněžku bývá kvůli větru častěji mimo provoz. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Dva motory, každý pro pohon jednoho úseku, jsou umístěné v mezistanici na Růžové hoře. Původní motor horního úseku dají lanovkáři repasovat. "Repasován bude do 14 dnů a do provozu půjde v září nebo možná až při pravidelné podzimní odstávce v listopadu," řekl Špetla.

Oba původní motory potom bude mít společnost LDS zrepasované. Náhradní motor, který nyní zajišťuje chod horního úseku, poté bude v záloze pro případné poruchy.

Oprava původního motoru a pořízení náhradního vyšla zhruba na 480.000 korun bez daně. Vzhledem k tomu, že zařízení je staré deset let, tak reklamace na poruchu motoru se již nevztahovala.

Kabinová lanovka je po kompletní výměně v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček. Dodavatelem technologie zmodernizované lanovky byla lanovkářská firma Leitner. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka ochránců přírody. Lanovka patří městu Pec pod Sněžkou.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Lanová dráha Sněžka

Štítky ČR, stavby, správa, lanovky, Sněžka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lanovka na Sněžku má zpět opravený motor. Horní úsek v únoru kvůli poruše nejel  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.