Plán pro školství v hradeckém kraji? Investice do škol i zvyšování kvality výuky

Autoři | Foto pixabay.com

Větší investice do škol, zkvalitnění výuky či přizpůsobení nabídky středních škol trhu práce. To jsou některé priority pro střední školství pro příští volební období v Královéhradeckém kraji. V podstatných školských tématech se současné vedení kraje a opozice shodují. Krajské volby budou letos na podzim.

Kraj vede koalice čtyř subjektů, koalice ODS, STAN a Východočeši, dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů. V opozici jsou hnutí ANO, koalice ČSSD a Zelených, SPD.

Současná krajská koalice chce nadále ve středním školství klást důraz na prohlubování spolupráce mezi školami, posilovat dovednosti studentů nad rámec získaných znalostí, více je zapojovat do reálných projektů a rozšiřovat možnosti pro zahraniční pobyty a stáže, a to jak pro studenty, tak pro pedagogy.

"Plánovaný objem výdajů na školství zůstane (v příštím volebním období) řádově stejný, nicméně chceme navýšit investice do školské infrastruktury v řádech stovek milionů korun," řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Letos šlo do oprav škol z Fondu rozvoje a reprodukce Královéhradeckého kraje 95 milionů korun, stejně jako v roce 2023.

Míst na středních školách v kraji je celkově dostatek. Dlouhodobě nejvyšší poptávka po studiu zejména na gymnáziích je v Hradci Králové. Zájem o gymnázia je v porovnání s ostatními typy středních škol všeobecně vyšší. "Nicméně v posledních letech je vysoká poptávka také po ekonomických a zdravotnických oborech a oboru informační technologie," řekl Lechmann.

Současné vedení kraje plánuje rozšiřování lycejních oborů, například technické lyceum na třech krajských školách. "Plánujeme také zřízení tří tříd sportovního gymnázia ve Vrchlabí, v Trutnově a v Hradci Králové. V příštím roce plánujeme otevření minimálně jedné třídy na gymnáziu k vykrytí vrcholu populační křivky, která nás v příštím roce čeká," řekl mluvčí.

Hejtman Martin Červíček (ODS) se stal pro podzimní krajské volby lídrem koalice složené z ODS, KDU-ČSL, Východočechů s podporou VPM. Dosavadní koaliční partner ODS a Východočechů, hnutí STAN, vytvořilo pro nadcházející volby koalici s TOP 09, HDK a stranou LES. Lidovci byli při minulých krajských volbách součástí jiného uskupení, a to Koalice pro Královéhradecký kraj, společně s VPM a Nestraníky.

Prioritou hnutí ANO v kraji v příštím volebním období ve školství bude přizpůsobení nabídky středních škol jak poptávce žáků, tak trhu práce. ČTK to řekl lídr kandidátky opozičního hnutí ANO pro podzimní krajské volby, krajský zastupitel a starosta Hronova Petr Koleta. "V našem kraji je míst na SŠ dost, jejich počet až o třetinu převyšuje počet uchazečů. Nebudeme bezhlavě navyšovat kapacity gymnázií, protože to by v konečném důsledku znamenalo snížení jejich kvality," řekl Koleta.

Dvacetiprocentní zastoupení gymnaziálních míst v celkovém spektru oborů středoškolského vzdělávání v kraji považuje hnutí ANO za dostatečné. "Jsme připraveni podporovat rozšíření lyceí, která nabízejí na SOŠ všeobecné vzdělání v kombinaci s odborným. Odborné vzdělání pro nás zůstane stěžejní," řekl Koleta.

Zdůraznil, že v posledních letech v kraji vzrůstá poptávka po oborech zdravotnických a technických, především elektrotechnických, ICT a strojírenských. "Tam jsme připraveni rozšiřovat kapacity škol. Pro nás bude důležité propagovat odborné i učňovské vzdělávání a budeme se snažit vrátit jim i společenskou prestiž, která jim právem patří a kterou v posledních letech ztratili pod celospolečenským tlakem na všeobecné vzdělání," dodal Koleta.

Podle zástupkyně ředitelky Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela v Náchodě Šárky Posnarové v poslední dvou letech u nich mírně roste zájem o učňovské obory, o ostatní obory je zájem standardní, kapacity všeobecně stačí. Škola má v letošním školním roce okolo 480 žáků. "Na stavebku a také na učňák - na malíře a zedníky jsme letos vyhlašovali ještě druhé kolo přijímaček," řekla. Škola podle ní bez větších problémů pokrývá poptávku uchazečů o studium. "Kapacitu výrazně zvyšovat neplánujeme," dodala Posnarová.

Horší je to s kapacitou středních škol v Hradci Králové. Třeba hradecké šestileté Gymnázium Boženy Němcové letos bere 90 žáků, přičemž uchazečů bylo 375, z nichž 315 mělo prioritu jedna. "Poptávka je dlouhodobě vysoká, loni bylo zájemců 417 a letos jsme měli druhý nejvyšší počet," řekl ředitel gymnázia Jan Štěrba. Kapacitu školy podle něj zvyšovat nelze s ohledem na možnosti budovy.

V Královéhradeckém kraji je krajských středních škol 54, soukromých 14 a čtyři církevní. V kraji vykonává činnost střední školy 75 organizací.

Před čtyřmi lety v krajských volbách v Královéhradeckém kraji vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši získala za 23,5 procenta hlasů a 12 mandátů. Hnutí ANO získalo 22 procent a také 12 mandátů. Piráti získali 14,41 procenta hlasů a sedm mandátů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj. Dva mandáty má SPD.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, školy, volby, střední, kraje, Královéhradecký

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.