Zájem o práci profesionálních hasičů v Královéhradeckém kraji v posledních letech stagnuje, přesto se uvolněná místa daří obsazovat. Roste zájem o aktivity dobrovolných hasičů, zvláště o spolkové a sportovní činnosti.
U Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje loni pracovalo 566 hasičů a 41 civilních zaměstnanců, v přímém výkonu služby, tedy ve výjezdových skupinách, bylo v kraji 399 profesionálních hasičů.
"Spolupráce s dobrovolnými jednotkami je pro nás důležitá. Kategorie jednotek se určují podle stupně nebezpečí pro dané území a podle plošného pokrytí, na základě toho je operační a informační středisko HZS povolává k jednotlivým mimořádným událostem," řekla mluvčí HZS KHK Martina Götzová.
V roce 2023 byl rozpočet HZS KHK 573 milionů korun, z toho bylo vyčleněno 509 milionů na mzdové výdaje. V kraji je 14 stanic profesionálních hasičů, a to dvě v Hradci Králové a po jedné v Novém Bydžově, Jaroměři, Velkém Poříčí, Broumově, Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce, Hořicích, Nové Pace, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Trutnově a Vrchlabí.
Profesionální hasiči v kraji v roce 2023 řešili 8442 událostí, meziročně téměř o 4,2 procenta více, v roce 2022 jich měli 8105. Výrazně přibylo technické pomoci, výjezdů k dopravním nehodám, únikům nebezpečných látek i planým poplachům. Požárů naopak ubylo. Nejvíc událostí řešily jednotky v okrese Hradec Králové a Trutnov, nejméně na Jičínsku. Dlouhodobě tvoří většinu jejich činnosti technická pomoc.
Podle starosty krajského sdružení hasičů Ivana Krause výchova mládeže a sportovní a spolková činnost tvoří zhruba dvě třetiny aktivit dobrovolných hasičů a zhruba jedna třetina je zásahová práce jednotek ve spolupráci s profesionálními hasiči. Do různých aktivit včetně pořádání kulturních akcí se v roce 2023 zapojilo v kraji přes 22.600 dobrovolných hasičů.
"Z hlediska mládeže se nám počty zvyšují. Činnost mládeže je rozdělena na dvě části, a to na sportovní činnost a výchovu mládeže. Někteří dorostou v platné členy výjezdové jednotky. Dospělí se věnují spolkové a také sportovní činnosti," řekl starosta krajského sdružení hasičů Ivan Kraus. Podle něj dál platí, že hlavně v menších obcích jsou dobrovolní hasiči důležitými hybateli spolkové činnosti a kulturního a společenského života.
Spolupráce s profesionálními hasiči se týká jednotek požární ochrany (JPO), které jsou v každé obci. Členy jednotek dobrovolných hasičů se lze stát od 18 let. V posledních deseti letech se podle Krause v kraji zlepšilo vybavení dobrovolných hasičů a také jejich výcvik.
Na území stotisícového Hradci Králové funguje 11 občanských sdružení Sboru dobrovolných hasičů (SDH). V sedmi sborech jsou městem zřízené jednotky požární ochrany a podle plošného rozmístění sil a prostředků jsou zařazeny do kategorie JPO III a JPO V. V kategorii JPO III jsou zařazeny jednotky Svinary, Třebeš, Plácky, Plačice, Březhrad a Malšova Lhota a v kategorii JPO V je zařazena jednotka Malšovice. Požární hlídky jsou zřízeny v místních částech Plotiště nad Labem, Rusek, Piletice a Pouchov, uvedla radnice.
Ve třicetitisícovém Trutnově je 30 dobrovolných hasičů, i tam je zájem hlavně ze strany mládeže o různé sportovní aktivity. "Ohledně kroužku mladých hasičů zájem je. O práci v jednotce zase takový zájem není, podle hasičů je důvodem, že to není placená práce," řekla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková. Z městského rozpočtu jde na dobrovolné hasiče v Trutnově ročně 790.000 korun, dodala mluvčí.
Dobrovolní hasiči v kraji v roce 2023 dostali na dotacích 88 milionů korun. Většinu prostředků poskytlo prostřednictvím dotačního programu ministerstvo vnitra. Podpora umožňuje obcím pořízení nové techniky a výstavbu či modernizaci zázemí dobrovolných hasičů. Nepotřebnou starší techniku získávají dobrovolní hasiči od profesionálních hasičů, kteří pravidelně obnovují techniku. Finanční prostředky na činnost dostávají dobrovolní hasiči také od obcí, které jsou jejich zřizovateli.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.