V čapích hnízdech je na území celé České republiky už je hodně živo. Čápi už mají vajíčka. Dobrovolníci se mohou právě zapojit do dlouhodobějšího a nesmírně zajímavé projektu sledování a především sčítání čápů bílých, který organizuje Česká společnost ornitologická. Sledovat lze i čápy černé.
„Veškeré informace o sčítání čápů bílých najdete na webu Čapí hnízda. Najděte si příslušné hnízdo v mapě a zapisujte, co se na hnízdě v průběhu sezóny děje. Vydržte až do konce (do počátku srpna), kdy mladí čápi opouštějí hnízda, svá pozorování průběžně zapisujte,“ vyzývá dobrovolníky Česká společnost ornitologická. Na stránce projektu Čapí hnízda stačí najít aktivní mapu, vysvětlivky k mapě a také aktuální statistiky. U některých hnízd jsou i webkamery, kde je možné sledovat dění online.
Zatímco čápu bílému ruch v těsném okolí hnízda nevadí, čáp černý je na něj citlivý a dává přednost tichu a klidu rozlehlých lesů. Rušení v blízkosti hnízda může zmařit celé hnízdění. Proto se nesledují hnízda, ale zaznamenává se pouze pozorování jednotlivců do faunistické databáze Avif na birds.cz. Důležité je nejen místo pozorování, ale i přesné datum a čas. Pokud se jedná o přelet, pak i poznámka odkud a kam letěl.
„Budeme rádi i za zmínku, jestli se na daném místě zdržuje opakovaně nebo často létává stejným směrem. Až do minulého sčítání populace čápů černých rostla. V posledních letech přicházejí zprávy o poklesu pozorování. Proto budou výsledky letošního sčítání velmi zajímavé a důležité jak pro další odhad vývoje naší populace, tak pro případné návrhy opatření k jejich ochraně,“ radí ornitologové.
Celostátní sčítání čápů černých koordinuje AOPK ČR ve spolupráci s dalšími subjekty jako je Česká společnost ornitologická, Český svaz ochránců přírody a Lesy České republiky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.