Počasí dnes9 °C, zítra10 °C
Středa 24. dubna 2024  |  Svátek má Jiří
Bez reklam

V ČR opět padly teplotní rekordy, ještě tepleji by bylo bez prachu ze Sahary

V Česku druhý den po sobě padaly teplotní rekordy, včera je zaznamenalo 46 ze 165 stanic měřících alespoň 30 let. V Plzni na dvou stanicích bylo víc než 24 stupňů Celsia. Teploty byly velmi vysoké právě na jihozápadě Čech i díky velmi nízké vlhkosti. Na sociální síti X to napsal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nenaplnila se tak možnost, že by včerejšek byl s teplotou 25 stupňů a vyšší prvním letním dnem letošního roku, teploty totiž snížil saharský prach v ovzduší.

"Bylo to velmi těsné, ale letního dne jsme se nakonec včeras nedočkali. Teploty výrazně ovlivnil rozptýlený saharský prach a vysoká oblačnost, která se následkem prachu tvořila více. Teploty byly na řadě míst i o dva až čtyři stupně Celsia nižší, než předpokládaly numerické modely," uvedl ČHMÚ. Připomněl, že předpovědní numerické modely neumí vliv prachu v ovzduší zohlednit.

Nejvíc teploměr ukázal na stanici Plzeň, naměřených 24,6 stupně Celsia ale meteorologové nepovažují za rekord, protože tato stanice nefunguje víc než 30 let. Nejvyšší rekordní teplotu měli v Plzni-Bolevci, kde včerejších 24,4 stupně Celsia přepsalo dosavadní maximum 23,3 stupně z roku 2021.

Rovných 24 stupňů naměřili v Tuhani na Mělnicku, víc než 23 stupňů také ve Stankově na Domažlicku, Bohumíně na Karvinsku, Doksanech na Litoměřicku, Karviné, Klatovech a v Hradci Králové. Nový rekord pro 30. březen má po včerejšku také pražské Klementinum, kde počasí sledují nepřetržitě 249 let. Včera tam teploměr ukázal 22,8 stupně Celsia, tedy o 1,1 stupně více než bylo dosavadní maximum z roku 1872. "Na dvou stanicích, ve Staňkově a v Broumově, byl dokonce překonán i dosavadní březnový rekord," uvedl ČHMÚ.

Meteorologové zdůraznili, že včera šlo o extrémní hodnoty naprosto netypické pro konec března. "Ty odpovídají trendu častějších extrémů spojených s klimatickou změnou. Pokud by se navíc nenacházel v atmosféře rozptýlený prach, rekordy by včera padly na drtivé většině stanic," dodal. Saharský prach se do Česka začal od noci dostávat od jihozápadu. Vedle snížení teplot také zhoršil ovzduší a zamlžil oblohu.

Ohodnoť článek

Štítky Česko, stupeň Celsia, Sahara, rekord, Český hydrometeorologický ústav, vzduch, okres Karviná, Plzeň, okres Mělník, okres Litoměřice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V ČR opět padly teplotní rekordy, ještě tepleji by bylo bez prachu ze Sahary  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.