V budově hradeckého magistrátu začalo fungovat kontaktní místo pro bydlení. Jeho cílem je zprostředkovat zájemcům o městské nájemní bydlení a poradit osobám ohroženým bytovou nouzí.
Kontaktní centrum je k dispozici je dva dny v týdnu a zatím ho navštívilo šestnáct osob, které jsou převážně v bytové nouzi. V osmi případech se podle magistrátu jednalo o osoby s nezaopatřenými dětmi, kterým končí nájemní smlouva, nebo jim již skončila. Svoji situaci přišli řešit také lidé předdůchodového věku z azylového domu nebo osoby, které splňovaly podmínky pro žádost o byty zvláštního určení. Jde o byty pro seniory a tělesně postižené.
Lidé mohou chodit v pondělí a ve středu od osmi do sedmnácti hodin. „Odborný pracovník tu prvotně posoudí specifické individuální situace jednotlivce, včetně existence bytové nouze. Pokud zjistí, že jde o osobu v bytové nouzi, poskytne základní poradenství v bydlení a navrhne další možný postup včetně poučení o dostupných sociálních dávkách, případně zajistí zprostředkování odborného poradenství v rámci výkonu sociální práce. V ostatních případech doporučí další kroky směřující ke stabilizaci bytové situace v návaznosti na aktuální možnosti bytového fondu města. Byty zde ale přidělovány nejsou,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek odpovědný za sociální oblast Pavel Vrbický. Díky kontaktnímu místu získá město větší přehled o potřebách obyvatel.
„Je zřejmé, že kontaktní místo plní svůj účel. Je jednou z aktivit, jenž je v souladu s chystaným zákonem o podpoře v bydlení, který by mohl být schválen v letošním roce. Kontaktní místo pro bydlení není pouze pro lidi v akutní bytové nouzi, ale například i pro mladé lidi, kteří začínají bydlet a pro mladé rodiny s malými dětmi nebo matky samoživitelky. Výhodou městského bydlení je o přibližně 20 procent snížené nájemné oproti komerčnímu nájemnému. Přesto i tak námi stanovená výše nájmu dává dost prostředků na budoucí opravy,“ dodává náměstek Vrbický.