Počasí dnes12 °C, zítra11 °C
Pátek 31. března 2023  |  Svátek má Kvido

Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně klesla téměř o čtyři procenta

Spotřeba elektřiny v Česku loni meziročně klesla téměř o čtyři procenta na 73,66 terawatthodiny (TWh). Pokles meziroční spotřeby byl patrný v každém kalendářním měsíci roku 2022. Vyplývá to z aktuálních statistik Energetického a regulačního úřadu (ERÚ). Výrazněji loni klesla, konkrétně o 19 procent, spotřeba plynu. Důvodem energetických úspor jsou podle odborníků především postupné zdražování energií i teplé počasí.

Největší spotřeba elektřiny byla loni v lednu a v prosinci. Nejvýraznější meziroční pokles nastal v květnu, kdy se hrubá spotřeba snížila o více než devět procent proti roku 2021. Nejnižší meziroční rozdíl naopak energetici zaznamenali v lednu, kdy spotřeba klesla asi o půl procenta.

Pokles spotřeby elektřiny není podle analytika XTB Štěpána Hájka překvapením. Poukazuje například na dohodu členských zemí EU na dobrovolném snižování spotřeby. Kvůli vysoké inflaci a drahým energiím jsou ovšem nuceny šetřit i domácnosti a firmy, uvedl.

"Kolem 15 procent ze spotřebovaného množství elektřiny je použito na vytápění, kde z důvodu vyšších teplot došlo k poklesu spotřeby. Nízká spotřeba elektřiny je tedy důsledkem kombinace jednoho z nejteplejších přechodů roku za posledních několik let a obecně výrazně vyšších cen elektřiny. Domácnosti také přestaly oproti minulému roku nakupovat výrazně méně elektroniky do domácnosti," řejk Hájek.

Mnohem výrazněji Češi loni snížili svou spotřebu plynu. Celkem využili přes 81,5 terawatthodiny plynu, což je meziročně o 19 procent. méně. "Spotřeba plynu klesá více především kvůli teplejšímu počasí na začátku roku, kdy plyn je využíván hlavně na vytápění," vysvětlil Hájek.

Ohodnoť článek

Štítky elektřina, Česko, Energetický regulační úřad, Štěpán Hájek, Evropská unie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.