středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Opravy budov v zámeckém areálu Karlova Koruna jsou za polovinou

Obnova chátrajících památkových budov v zámeckém areálu Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou za téměř 100 milionů korun je ze dvou třetin hotová. Stavební práce začaly na jaře 2019 a kolaudace má být v létě 2023. Opravy znamenají zásadní proměnu vzhledu a fungování zámeckého areálu. Netýkají se samotného zámku. Vlastníkem zámku Karlova Koruna v Chlumci včetně souvisejících budov i areálu je rodina Kinský dal Borgo.

"Rozpočet celé akce je více než 98 2 milionu korun. Už teď je ale jasné, že celkové náklady bez ohledu na dotace budou vyšší. Projekt se průběžně vylepšuje tak, aby smysluplně sloužil," uvedla Martina Kubešová, ředitelka kulturních památek společnosti Kinský dal Borgo, která spravuje kromě chlumeckého zámku hrad Kost na Jičínsku. Výše dotace EU činí 83,5 milionu korun.

Během přípravy projektové dokumentace majitelé nechali na všechny budovy vypracovat stavebně historické průzkumy, díky nímž bude vzhled všech budov původní. Projekt obnovy se týká jízdárny, konírny, kočárovny a tzv. Červeného domku. "Pro návštěvníky bude vytvořen nový prohlídkový okruh se zaměřením na chov koní Kinských. Díky projektu také vznikne nové informační centrum pro návštěvníky," uvedl kastelán Lukáš Klečal.

Po dokončení prací by měly být přístupné i objekty, které dosud nebyly zahrnuty do prohlídkových okruhů.

V létě 2023 by měla být kolaudace opravených prostor. "A běžný návštěvník tak vstoupí do budov, které nebyly nikdy v novodobé historii veřejně zpřístupněny. Zpřístupní se jedinečné a originální budovy jízdárny s konírnou, kde vznikne prezentace těch nejvýznamnějších témat z historie i současnosti rodiny Kinský dal Borgo. Nově bude jízdárna sloužit i jako společenský sál pro kulturní akce," sdělil Klečal.

Spodní patro kočárovny, která je kompletně opravena, bude určené pro hospodářské účely zámeckého areálu. V horním patře budou vystaveny historické kočáry z majetku rodiny Kinských. "Ostatní objekty mají většinou již opravené fasády a práce probíhají uvnitř," řekl Klečal.

V domku u vstupní Červené brány bude nová pokladna, hlavní vstup pro návštěvníky zámku. "K vidění tam bude nová galerie věnovaná novodobé historii zámku a prodejna originálních suvenýrů či produktů z Panství Kinský dal Borgo," uvedl Klečal.

Zámek Karlova Koruna od architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Františka Maxmiliána Kaňky je v západní části města a patří mezi nejvýznamnější barokní stavby v Česku. Do majetku Kinských se dostal na počátku 17. století, v roce 1943 ho poničil požár, o pět let později ho stát znárodnil a v roce 1969 byl po rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Rodině Kinských ho stát vrátil v roce 1992.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zámek Karlova Koruna

Štítky ČR, správa, památky, stavby, Karlova Koruna, Chlumec nad Cidlinou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.