Počasí dnes23 °C, zítra21 °C
Pondělí 29. května 2023  |  Svátek má Maxim

Strany v Hradci dohodu o pětikoalici v pondělí nepodepíšou, budou dál jednat

Strany v Hradci Králové dohodu o pětikoalici v původně oznámeném termínu v pondělí 24. října nepodepíšou. Budou dál jednat. Potvrdila to po večerním jednání stran pětikoalice šéfka HDK Pavlína Springerová.

Zvrat v jednáních o téměř dohodnuté pětikoalici přinesl úterní návrh ODS jednat o vytvoření široké koalice včetně vítězného ANO. ODS také odmítla navržené rozdělení gescí v pětikoalici. Podle Springerové není ale široká koalice s ANO pro strany pětikoalice přijatelná. Pětikoalici by měli tvořit koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. V zastupitelstvu by pětikoalice měla 21 z 37 mandátů. Bez ODS, která má pět mandátů, pětikoalice nevznikne.

"Strany pětikoalice pokračovaly v diskusi nad společným projektem spolupráce. Byly projednány zejména podněty vycházející z pondělní oblastní rady ODS," uvedla Springerová s tím, že v diskusi budou strany pokračovat po pondělním ustavujícím zasedání zastupitelstva města. "Z důvodů časové náročnosti schvalovacích procedur neproběhne v pondělí podpis koaliční smlouvy," uvedla šéfka HDK Pavlína Springerová. Jednání zastupitelstva mělo podle původních plánů navázat na podpis koaliční smlouvy a zastupitelé na něm měli zvolit nové vedení města.

Ve sdělení po dnešním jednání Springerová uvedla, že široká koalice s ANO není údajně pro pětikoaliční subjekty přijatelnou variantou. Piráti dnes možnost široké koalice s ANO odmítli. Odmítla ji Springerová, která by se v případě vzniku pětikoalice měla stát primátorkou města. "Širší koalice s hnutím ANO není myslitelná pro HDK a TOP 09," uvedla dnes Springerová v České televizi.

Hnutí ANO dnes uvedlo, že je připravené jednat o vzniku široké koalice, jak to v úterý navrhla ODS. "Jsme ochotni jednat se všemi, abychom vytvořili stabilní a funkční vedení města," řekl  místopředseda zastupitelského klubu ANO a člen vyjednávacího týmu ANO Denis Doksanský. Připomněl, že ve většině statutárních měst je ANO součástí nových vládnoucích koalic.

ODS v úterý uvedla, že není nezbytné nové vedení města na ustavujícím zastupitelstvu volit. "Navíc pro nás podpis koaliční smlouvy stejně není tématem, dokud se neshodneme na smysluplném a efektivním rozdělení gescí a dostatečně neprodiskutujeme možnost široké koalice," uvedl zastupitel a vyjednavač ODS Oldřich Vlasák.

ANO má 13 zastupitelských křesel. Koalice HDK a TOP 09 má sedm mandátů, ODS pět a Piráti čtyři. Rozvíjíme Hradec drží tři křesla, stejně jako SPD. Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty. ANO a ODS mají tedy dohromady 18 mandátů a k nadpoloviční většině jim chybí jeden hlas.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Hanka Poskočilová

Štítky ČR, volby, obce, Hradec Králové, pětikoalice, ANO 2011, ODS, Pavlína Springerová, koalice, Hradecký demokratický klub, TOP 09, Česká pirátská strana, koaliční smlouva, radnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.