Počasí dnes12 °C, zítra11 °C
Pátek 31. března 2023  |  Svátek má Kvido

Textilka Juta kvůli ztrátě zakázek propustila 100 lidí, redukuje investice

Největší česká textilka Juta ze Dvora Králové nad Labem kvůli ztrátě zakázek propustila v závodě v Úpici na Trutnovsku 24 lidí, dalších 26 míst je v ohrožení. V minulých měsících podnik propustil v závodě v Jaroměři přes 70 lidí.

Závod v Úpici vyrábí různé tkaniny například pro zemědělce. "Významný odbyt agrotextilií máme v Nizozemsku. Tamní zemědělci však kvůli drahým energiím šetří a textilie pod zeleninu přestali obnovovat. Zakázky intenzivně sháníme jinde, abychom zaměstnanost v Úpici udrželi," řekla ekonomická ředitelka Juty Marie Čermáková. Juta má 17 výrobních závodů a nyní zaměstnává 2150 lidí.

Na závod v Jaroměři dopadla ztráta ruského trhu po napadení Ukrajiny Ruskem. Juta ukončila provoz tkalcovny, která vyráběla tkaniny pro podstřešní fólie vyvážené do Ruska. Skončil i provoz šití pytlů a částí vaků. "Do konce září ze závodu odešlo asi 40 lidí, z nichž si 32 našlo novou práci jinde. Ke konci října ze závodu odejde ještě 30 lidí," uvedla ekonomická ředitelka. V Jaroměři má Juta ještě závod na výrobu hydroizolačních fólií.

Juta odhaduje, že výpadek ruského trhu ji v přímém i nepřímém exportu připraví na tržbách o zhruba 400 milionů korun. S návratem na ruský trh Juta nepočítá. "Naše zboží je na sankčních seznamech pro vývoz do Ruska. Trh tam po nás již obsadili výrobci z Turecka, Indie a Číny a ze zemí mimo Evropu," řekla Čermáková.

Budoucí vývoj je podle Čermákové obtížné předvídat. Již nyní je ale podle ní jasné, že plánovaných tržeb na úrovni 9,7 miliardy korun Juta nedosáhne. Zejména kvůli zdražení energií Juta nenaplní ani plán zisku, u něhož na jaře předpokládala úroveň 700 milionů korun před zdaněním. "Ceny elektřiny nejsme schopni promítnout do cen, ihned přicházíme o zakázky," řekla Čermáková. Loni Juta vytvořila při tržbách devět miliard korun čistý zisk 730 milionů korun.

Přes složitý vývoj by finanční pozice Juty měla zůstat pevná. "Juta nadále bude finančně stabilní společností tak, jako byla dosud," uvedl majitel firmy Jiří Hlavatý. Podnik trvale hospodaří bez úvěrů.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Juta a.s.

Štítky ČR, Rusko, textil, zaměstnanost, Juta, Marie Čermáková, Jaroměř, Úpice, okres Trutnov, Dvůr Králové nad Labem, Nizozemsko, Ukrajina, Jiří Hlavatý

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.