čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Hradec Králové zvedl v pololetí investice na 347 milionů. Výrazně mu rostou příjmy z daní

Město Hradec Králové v prvním pololetí zvýšilo výdaje na investice na 347 milionů korun z loňských 199 milionů korun. Nejvíce město zaplatilo za stavbu fotbalového stadionu a za stavbu lávky přes Labe. Hospodaření města při příjmech a výdajích na úrovni 1,4 miliardy korun skončilo průběžným schodkem 19 milionů korun. Pololetní výsledky hospodaření města dnes schválili zastupitelé.

Městu letos významně rostou daňové příjmy, zejména výnos z daně z přidané hodnoty. V prvním pololetí příjmy z daní vzrostly o 123 milionů korun na 1,09 miliardy korun. Hlavní část nárůstu tvořilo zvýšení příjmů z daně z přidané hodnoty o 77 milionů na 441 milionů korun.

Na růst daňových příjmů zastupitelé dnes reagovali rozhodnutím, že 100 milionů korun z letošního výběru DPH město převede na financování výdajů rozpočtu města v roce 2023. Rozpočet města na rok 2023 již bude schvalovat zastupitelstvo vzešlé z nadcházejících víkendových komunálních voleb.

Na stavbu stadionu i na stavbu lávky přes Labe město v prvním pololetí vydalo shodně po 88 milionech korun. Stadion za 631 milionů korun bez daně by měl být hotový na konci června 2023. Lávka pro pěší a cyklisty město přijde na 140 milionů korun bez daně a veřejnosti by se měla otevřít v březnu 2023.

Další významné částky město v prvním pololetí vydalo za stavbu domu pro odlehčovací službu v Honkově ulici, přestavbu křižovatky Fortna v centru města a stavbu systému řízení semaforů. Významných 26 milionů město dalo za nákup 51 procent akcií v kongresovém centru Aldis od odborových svazů. Město se tím stalo jediným vlastníkem Aldisu.

Město v lednu hospodařilo podle rozpočtového provizoria, protože zastupitelé loni v prosinci po kritice opozice neschválili rozpočet pro letošní rok. Přepracovaný rozpočet zastupitelé schválili letos 31. ledna. Podle opozice původní rozpočet podhodnotil školství a kulturu a nereagoval na růst cen energií. Vedení města označilo původní rozpočet za prorůstový a výhrady opozice odmítlo.

Na radnici od rozpadu trojkoalice ANO, ODS a uskupení Změny a Zelených poslední dva roky menšinově vládnou ANO a ODS. Dalšími stranami v zastupitelstvu jsou Hradecký demokratický klub, Piráti, Koalice pro Hradec a KSČM.

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky ČR, správa, hospodářství, rozpočet, pololetí, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.