čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Po pádu stromu na auto v Krkonoších na cestě do Malé Úpy zemřeli tři lidé

, aktualizováno 19. června 2022, 22:39

Po pádu stromu na auto v Krkonoších dnes odpoledne zemřeli tři lidé. Jeden člověk skončil v nemocnici. Nehoda se stala na silnici II/252 do Malé Úpy. Hasiči to uvedli na twitteru. Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) šlo asi o 30 metrů vysoký smrk, jehož pád s největší pravděpodobností způsobil poryv větru. Na Sněžce měl dnes odpoledne vítr sílu orkánu. Policie silnici na Malou Úpu a na hraniční přechod do Polska na Pomezních Boudách nejméně do pondělních 15:00 uzavřela kvůli hrozícímu pádu dalších stromů.

Na místě nehody podle zdravotnických záchranářů zemřely dvě ženy ve věku 88 a 76 let, třetím zemřelým je šestnáctiletý mladík. Sedmasedmdesátiletého muže hasiči vyprostili a předali do péče zdravotnické záchranné služby. Do nemocnice ho transportoval vrtulník. Zdravotničtí záchranáři na místo vyslali dva vrtulníky a dvě záchranářské posádky, uvedl mluvčí záchranářů Ivo Novák. Hasiči na místě zasahovali do 18:00. "Poškozené vozidlo jsme vyprostili z pod kmenu ve spolupráci s externí firmou. Událost vyšetřuje policie," uvedli hasiči.

Poryv větru strom podle správců parku zlomil ve výšce asi tří až čtyř metrů nad zemí. U pařezu měl strom asi jeden metr v průměru. "Šlo o vzrostlý smrk. Kůrovcem napadený nebyl," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Jde podle něj o první takový tragický případ v Krkonoších. Dodal, že krátce po pádu stromu na auto spadly v lokalitě kvůli větru ještě další dva stromy.

Strom spadl na projíždějící auto před 13:00. "Stalo se to asi 200 metrů za odbočkou ze silnice Trutnov - Pec pod Sněžkou," řekla mluvčí policie Iva Kormošová. Stromy v místě nehody rostou především po levé straně silnice při cestě směrem na Malou Úpu. Po pravé straně teče řeka Malá Úpa.

Správa KRNAP stromy podél cest podle Drahného sleduje a rizikové stromy, u nichž by mohl hrozit pád, preventivně kácí. Riziko sražení stromu větrem se ale podle něj nikdy zcela eliminovat nedá. Lesníci podle Drahného v nejbližších dnech v lokalitě kolem cest stav stromů zmapují. Na vyšetřování okolností dnešní tragédie KRNAP s policie spolupracuje, uvedl mluvčí.

Silný vítr dnes také zastavil horní úsek lanovky na Sněžku. Podle dat z meteorologické stanice na poštovně Anežka měl dnes před 14:30 vítr na vrcholu Sněžky v nárazu rychlost 121,7 kilometru v hodině. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS Královéhradeckého kraje | Erik Knajfl (ČT)

Štítky ČR, nehoda, počasí, úmrtí, vítr, Trutnovsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.