Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Neděle 25. února 2024  |  Svátek má Liliana
Bez reklam

Hradecký kraj získá zchátralý Škroupův dům v Osicích a opraví ho

Královéhradecký kraj získá bezúplatným převodem od obce Osice na Hradecku zchátralý Škroupův dům. Uzavření darovací smlouvy na dům a příslušné pozemky schválila rada kraje a definitivně by ji měli schválit zastupitelé kraje v září. Kraj hodlá dům opravit. Škroupův dům byl postaven v roce 1928 ze sbírky občanů jako hold osickému rodákovi, skladateli a spoluautorovi české hymny Františku Škroupovi u příležitosti desátého výročí vzniku Československa. Skladatel a dirigent Škroup se narodil v Osicích v roce 1801.

„Naším cílem je budovu zrekonstruovat a následně využívat pro kulturně-vzdělávací aktivity, včetně spolupráce s obcí Osice a okolními obcemi,“ uvedl radní kraje pro majetek a investice Václav Řehoř (ODS). Opravený dům by pak mělo ve správě krajské Muzeum východních Čech.

Kraj předpokládá, že by dům využívala obec pro lidové veselice a zábavy. Konat by se v něm mohla i ochotnická divadelní představení, setkání příznivců hudby a výtvarného umění a další společenská setkání. Kraj nevylučuje, že by se do aktivit využití Škroupova domu zapojilo i loutkové divadlo Drak z Hradce Králové, jehož zřizovatelem je Královéhradecký kraj.

Obce Osice by měla mít po opravě možnost v domě pořádat různé společenské a kulturní akce. „Záměr kraje vítáme,“ řekl starosta Stanislav Bydžovský.

Škroupův dům ve stylu meziválečné moderny podle návrhu architekta Jindřicha Smetany je nyní v dezolátním stavu. Svému účelu budova sloužila do roku 1951. Hrálo se v ní divadlo, pořádaly se taneční zábavy a plesy, místní školáci i sokolové do ní chodili cvičit. Do roku 1966 promítalo v domě kino, bývala zde také pošta, knihovna, holičství či klubovna Socialistického svazu mládeže. V roce 1988 se propadla střecha domu. Objekt se skládá ze sálu, přísálí, dvou místností v přízemí a tří v prvním poschodí.

Obec s šestimilionovým rozpočtem o rekonstrukci domu usiluje mnoho let. V roce 2001, u příležitosti 200. výročí Škroupova narození, obec založila nadační fond na opravu domu a podařilo se jí shromáždit asi 250 tisíc korun. Část peněz obec použila například na opravu střechy. Přibližně 140 tisíc korun ve fondu ještě zbývá. Náklady na opravu domu Bydžovský odhadl na 15 až 20 milionů korun.

Skladatel a dirigent Škroup se narodil v Osicích v roce 1801. Zhruba do poloviny 19. století působil ve Stavovském divadle v Praze. Poslední dva roky svého života strávil v rotterdamské opeře. Škroup je kromě písně Kde domov můj znám také jako autor první české původní opery Dráteník.

Autoři | Foto osice.cz

Štítky Osice, domů, Škroup, památka, dům, František Škroup, Královéhradecký kraj, vznik Československa, oprava, Václav Řehoř, ODS, Muzeum východních Čech, Jindřich Smetana

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hradecký kraj získá zchátralý Škroupův dům v Osicích a opraví ho  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.