pátek 21. ledna 2022 Běla

Vakcína proti covidu pro děti od pěti let dorazí do Česka. Registarce se spustí 13.prosince

Evropská agentura pro léčivé přípravky schválila koncem listopadu vakcínu Pfizer/BioNTech pro děti ve věku 5 až 11 let. V České republice by se registrace pro tuto věkovou skupinu měla spustit 13. prosince. Na online tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO).

Státní ústav pro kontrolu léčiv na svém webu informoval, že dávka podávaná dětem bude asi třetinová. Přínosná by měl být především pro děti, které mají nějaká další doprovodná onemocnění, která by mohla vést k vážnému průběhu nemoci covid-19.  

Co se týče nežádoucích účinků, tak ty jsou u dětí od pěti do 11 let podobné jako u dospělých očkovaných. „Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování," uvedl SÚKL.

Vakcínou Pfizer/BioNTech jsou nyní v zemích Evropské unie prozatím očkováni lidé od 12 let. U mladších dětí od pěti let schválili očkování už dříve například ve Spojených státech nebo v Kanadě. K nám by upravená vakcína pro dětské pacienty měla dorazit v týdnu od 20. prosince. Zatím  je objednáno 300 tisíc dávek. Registrace by se měla spustit 13. prosince. 

Díky schválení vakcíny pro děti ve věku od pěti let by se potenciální maximální proočkovanost v České republice mohla zvednout až na 91 procent. Ministr Vojtěch v tom vidí možnost, jak může dojít ke stabilizaci ve školství. "V tuto chvíli nevidím jakýkoliv důvod, abychom tomu bránili. Naopak dostáváme celou řadu dotazů od rodičů, kteří své děti nechat očkovat chtějí. Je to samozřejmě vždy na jejich rozhodnutí, ale chceme jim to umožnit. Očkování napříč populací má smysl a vysoká proočkovanost může velmi výrazně omezit cirkulaci viru. Myslím si, že by to mohlo přispět i k větší stabilizaci škol", řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Adam Vojtěch

V současnosti má u nás alespoň jednu dávku vakcíny 70,2 procent lidí. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Covid-19, vakcína, děti, Pfizer, očkování, Adam Vojtěch, léčiva, zdravotnictví, školství, registrace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.