Pracovních úrazů v prvním pololetí roku přibylo. V porovnání s loňskem celkem o čtrnáct procent. Nárůst počtu lidí, kteří utrpěli nějaký úraz v práci, je ale spíše zdánlivý. Loni byla totiž řada podniků nucena zavřít provoz a přejít na home office. Díky větší míře práce z domova se stalo nejméně pracovních úrazů za posledních deset let. Letošní čísla se tak dostala na obvyklou úroveň. Devadesát šest procent úrazů si vyžádalo pracovní neschopnost delší než tři dny a celkem třicet devět osob zemřelo.
Dlouhodobý průměr pracovních úrazů se pohybuje kolem 45 tisíc případů ročně. S přehledem v této kategorii „vítězí“ muži, což je ale dáno tím, že pracují v rizikovějších odvětvích. Ještě markantnější rozdíl je pak u smrtelných pracovních úrazů, které se přihodí mužům v devadesáti procentech případů.
Loňský rok ovlivněný pandemií covidu-19 sebou přinesl uzavření některých provozů a řada lidí pracovala z domova. Tato skutečnost má na výsledná čísla velký vliv. I přesto se pracovní úrazy nevyhnuly ani lidem na home office. „Byl to i případ klientky, která dosedla u počítače na židli tak nešťastně, že upadla, zlomila si kostrč a ještě se u toho popálila horkou kávou. V pracovní smlouvě měla dodatek o home office a kompenzace tak činila téměř 400 tisíc," uvedl expert na odškodnění společnosti Vindicia Tomáš Beck.
K uznání odškodnění a kompenzace je ale potřeba mít home office zanesený v zaměstnanecké smlouvě a poškozený musí prokázat, že k úrazu došlo opravdu v souvislosti s výkonem pracovních povinností. Velkou roli hraje taky vstřícný přístup firmy nebo zaměstnavatele.
V současné chvíli se taky upravuje situace ohledně odškodnění pro osoby, které onemocněly nemocí covid-19 při výkonu své služby. Jde o lidi, kteří se kvůli své práci dostali do prostředí, kde je zvýšené riziko nákazy. Tedy především o zdravotníky, ošetřovatele, policisty, sociální pracovníky atd. "Výklad ministerstva zdravotnictví je sice stále poněkud vágní, ale cesta k odškodnění se pootevřela a máme informaci o tom, že jednotlivcům již byla kompenzace přiznána," doplňuje Beck.
Od začátku roku je v platnosti novela zákoníku práce. V té je nově i tzv. institut jednorázové náhrady nemajetkové újmy při zvlášť závažném ublížení na zdraví zaměstnance. Jde o případy, kdy má pracovní úraz drtivé dopady na zdraví člověka. Jedná se především o lidi, kteří zůstávají po úrazu ochrnutí, v kómatu nebo mají poškozený mozek. „Tedy o následky, které jsou pro jeho blízké srovnatelné s úmrtím. Soudy již podobné případy řeší,“ dodává Beck.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.