Příchod miminka je pro ženu tou nejkrásnější událostí. Alespoň je to tak všeobecně vnímáno. Jenže rané mateřství zároveň jedním z nejnáročnějších období, kdy se v ženě bouří hormony, čeká ji mnoho nových neznámých situací a není výjimkou, že kromě radostných chvilek se dostaví i pocity úzkosti, smutku nebo dokonce deprese. O tom, že nemusí být vše vždy zalité sluncem, se ale moc nemluví. A právě pro maminky, které se během těhotenství nebo po porodu potýkají s psychickými problémy, je tu organizace Úsměv mámy.
„Měla jsem v žaludku hrozný pocit.“ „Připadala jsem si neschopná.“„Všichni byli z malého nadšení, ale já ne.“ „Byla jsem vyčerpaná, bezmocná a měla jsem strach…“ Přesně takové jsou příběhy maminek, kterým Úsměv mámy pomohl překonat náročné chvíle spojené s těhotenstvím a mateřstvím. S Drbnou se o Úsměvu mámy rozpovídala koordinátorka Michaela Havlíková.
V naší společnosti je mateřství vnímáno jako něco ryze pozitivního. Proč se novopečené nebo nastávající maminky potýkají s psychickými problémy?
Mateřství je krásné, ale i náročné. Jde o poměrně tabuizované téma. Žena se musí vypořádat se zcela novou situací a novými výzvami v době, kdy prožívá největší hormonální změny v životě. Zejména maminky potýkající se se silným premenstruačním syndromem vnímají, jak během těhotenství hladina hormonů roste, a pak náhle spadne na nulu. Nastává přechodný propad, který se může projevit i na psychické rovině.
Až osmdesát procent maminek zažívá přechodnou psychickou nepohodu, kdy třeba celý den probrečí. Mohou se objevit vtíravé úzkostné myšlenky, strach o miminko, nervozita i třes. Významně k tomu přispívá nedostatek spánku. Ve velkém ohrožení jsou ženy, které na péči o miminko zůstanou úplně samy.
Asi nejznámější poruchou je poporodní psychóza. Ta už je poměrně závažná, že?
Ano, to už je samozřejmě vážná diagnóza, která se objevuje u jedné, dvou maminek z tisíce. Často jde o maminky s již známou psychiatrickou diagnózou, jako je schizofrenie nebo bipolární porucha. Nejedná se o vystupňovanou depresi nebo úzkosti, ale skutečně o ztrátu kontaktu s realitou. Přestože je onemocnění velice vzácné, maminky, které začnou pociťovat úzkosti nebo mají negativní myšlenky, mají strach právě z psychózy a bojí se požádat o pomoc, třeba ze strachu z hospitalizace a odloučení od miminka. To je ale opravdu extrémní situace.
Naprostá většina žen zvládne pocity deprese nebo úzkosti doma, pokud se jim dostane dobré podpory. Dokonce i v případě, že maminka potřebuje antidepresiva, je možné vybrat taková, se kterými může své miminko bezpečně kojit.
Čeho se nejčastěji týkají úzkosti a vtíravé myšlenky?
Může jít o nejrůznější obavy. Nechybí něco miminku? Nekojím málo? Nemůžu miminku nějak ublížit? Skrz síť našich konzultantek se snažíme maminky především uklidnit. Maminka, která se bojí, že miminku nechtíc ublíží, mu v naprosté většině případů neublíží. Takové myšlenky má hodně žen, i když se o tom nemluví. Na druhou stranu musíme být obezřetní a v případě pochybností maminku odkázat na kvalitní odbornou péči.
Jak často se vůbec psychické problémy u maminek vyskytují?
Jde o zhruba jednu z pěti maminek. Psychické potíže po porodu jsou poměrně časté, ale málo se o nich mluví. V Česku na toto téma upozorňujeme vlastně jen my a Národní ústav duševního zdraví. Třeba v Anglii se psychickému zdraví daleko více věnují porodnice, porodní asistentky a další instituce.
Dá se nějak vymezit, jaké pocity jsou ještě normální, a kdy už by se na vás měly maminky obrátit?
Nastávající maminky připravujeme na to, že pár dní po porodu, zhruba do deseti dnů, se může objevit baby blues. Jedná se o přechodné období smutku, špatné nálady nebo nervozity, které trvá pár hodin, maximálně několik dnů. Je to přirozený důsledek hormonálních změn a týká se přibližně osmdesáti procent maminek.
Maminky to poznají tak, že se špatné chvilky prolínají i s těmi dobrými. Pokud se ale nálady nestřídají a negativní pocity se třeba dva týdny jen a jen zhoršují, je lepší kontaktovat odborníka. Čím dřív se začne situace řešit, tím mělčí a kratší ta epizoda může být. Maminky se nám ale samozřejmě mohou ozvat kdykoli.
Pokud se maminka rozhodne obrátit na Úsměv mámy, co může očekávat?
S každou maminkou se snažíme setkat nebo alespoň minimálně komunikovat po telefonu. První, co je důležité, je ujistit ji, že v tom není sama, a že není ani první maminkou, která má takové starosti. Někdy i popovídání s někým, kdo ty situace zná, dokáže hodně pomoci. Naše konzultantky totiž nejsou odbornice z řad psychologů, ale zejména maminky, které si prošly něčím podobným a dokážou se do takových situací vcítit.
Existuje vůbec nějaký způsob prevence, jak psychickým obtížím v těhotenství a po porodu předcházet?
Za mě by maminky měly dbát na spánkový režim. Nebát se poprosit třeba rodinu nebo kamarádky o pomoc a s partnerem si rozdělit péči o miminko a domácnost. Aby hned po návratu z porodnice nemusela maminka skočit do klasického kolotoče vaření, nákupů a péče o domácnost, ale mohla prožít skutečně posilující šestinedělí.
Ráda bych na závěr doplnila, že neexistuje ideální mateřství. Každá maminka to má nastavené jinak a je to tak v pořádku. Některé zůstanou s dítětem pět let doma, jiným vyhovuje jít brzy do zaměstnání. Je to opravdu různé a je to tak dobře.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.