Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav
Bez reklam

V Labyrintu Divadla Drak se otevře nová interaktivní rodinná výstava Továrna na utopii

Čapkovský rok vyvrcholí v Divadle Drak na podzim rodinnou interaktivní výstavou s názvem Továrna na utopii. Výstava věnovaná utopickým motivům v díle Karla Čapka volně navazuje na autorskou inscenaci R.U.R 2.0, která vznikla u příležitosti stoletého výročí uvedení legendárního Čapkova dramatu R.U.R. právě v Hradci Králové. Inscenaci uvede Divadlo Drak na studiové scéně v sedmi reprízách od 1.- 5. října 2021 pro školy i pro veřejnost. Tento čapkovský blok pak završí vernisáž výstavy, která proběhne 5. října 2021 od 17.00 v Labyrintu Divadla Drak.

Výstava vychází z děl Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, R.U.R. a Věc Makropulos. Čapek se ve svém utopickém díle vyslovuje k tématům, která v jeho době měla nádech sci-fi, ale dnes se po sto letech velmi přiblížila každodenní realitě.

V nové expozici návštěvníky čeká šest instalací od šesti autorů, kteří se utopickými anebo dystopickými motivy v Čapkově díle inspirovali a reagují na ně vlastním jazykem a vlastními vyjadřovacími prostředky. Každý z autorů vytvořil pro výstavu osobité dílo, u kterého počítá v různé míře s aktivním zapojením diváka. To, co všechny autory spojuje je Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU, které jsou absolventy, a divadlo, kterému se všichni dlouhodobě profesně věnují. Díky tomu žádná z vystavených instalací nepostrádá notnou dávku divadelnosti, metafory a hravosti což bylo jedním z hlavních cílů kurátorského záměru.

Naším cílem je dát dětským návštěvníkům příležitost všechna tato témata tvořivě a hravě objevovat. Návštěvníka výstavy ve druhém patře galerie Labyrint Divadla Drak čeká šest originálních zastavení, v nichž si může připomenout dávnou primitivní hru z dob, kdy na světě místo robotů ještě vládli lidé v instalaci Kamila Bělohlávka: Lūsus pilāris mēchanicus, navštívit Prostor pro nesmrtelnost Karla Czecha, nebo si vyrobit trochu božské energie na Šlapadle na absolutno Terezy Vašíčkové. Válkou s mloky se inspirovali jak Robert Smolík ve své vojensko-historické expozici  Mír s mloky, tak Antonín Šilar se svým filmovým dialogem Rozhovor na veslici. Čistě zvukové dobrodružství potom čeká na hráče audiohry Jana Čtvrtníka Krakataudio,“ přibližuje Tomáš Jarkovský, který je spolu se scénografkou Terezou Vašíčkovou, jedním z kurátorů výstavy.

Šestici instalací doplňuje sedmá, která se jmenuje Továrna na budoucnost a připravily ji lektorky Divadla Drak Anna Hrnečková, Jana Nechvátalová spolu s Klárou Svobodovou. Ta otevře každému z návštěvníků výstavy, bez ohledu na jeho věk, prostor pro jeho vlastní tvorbu.

Výstavu mohou zájemci navštívit v Labyrintu Divadla Drak až do konce srpna 2022. Otevřeno pro veřejnost je o víkendu a ve svátek vždy od 10.00 – 17.00, ve všední dny pro organizované skupiny po předchozím objednání.

Již nedílnou součást programové nabídky Labyrintu Divadla Drak tvoří lektorské programy a workshopy, které propojují umění a vzdělávání. Po celou dobu trvání výstavy se tak školní skupiny i rodiny s dětmi mohou těšit na speciální lektorský program vytvořený přímo ke stávající expozici.

Série doprovodných programů pod názvem Neděle s Karlem bude probíhat vždy pravidelně jednou měsíčně přímo v prostorách výstavy. Pokaždé na jiné téma a v jiné formě. A Karlu Čapkovi bude věnován i oblíbený formát rodinného odpoledne Nedělání.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto Milan Hajn | Divadlo Drak

Štítky Divadlo, Drak, Hradec Králové, Továrna na utopii, výstava, labyrint, kultura, děti, R.U.R., Karel Čapek, Divadlo Drak, instalace, vernisáž, Labyrint Divadla Drak, Krakatit, Věc Makropulos, Robert Smolík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Labyrintu Divadla Drak se otevře nová interaktivní rodinná výstava Továrna na utopii  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.