pondělí 25. října 2021 Beáta

Festival filmové komedie v Novém Městě nabídne 12 soutěžních snímků. Začíná zítra

Letošní 43. ročník Festivalu české filmové komedie v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nabídne 12 soutěžních snímků. Diváci se od neděle 12. září do soboty 18. září mohou těšit na nové české komedie komedie Matky, Mstitel, Jedině Tereza, Cesta domů či Ubal a zmiz. Závěr festivalu obstará předpremiéra komedie Zbožňovaný s Jiřím Bartoškou v hlavní roli.

Pořadatelé měli obavu, zda se jim letos podaří na přehlídce ukázat dostatečný počet filmů. "V plánu byly varianta, že bychom letos uspořádali takový retroročník. Naštěstí pro nás se v létě roztrhl pytel s premiérami a my tak letos promítáme tradičních dvanáct nových komedií," uvedl ředitel festivalu Zdeněk Krákora.

Jako při minulých ročnících bude po promítání následovat beseda s tvůrci a herci daného filmu. Součástí festivalu bude i doprovodný program, především půjde o koncerty kapel a zpěváků na terase kina. Moderátorem letošního ročníku bude opět Michal Jančařík.

V nesoutěžní části pořadatelé promítnou filmy Kulový Blesk, Princ a Večernice, Marečku, podejte mi pero, Limonádový Joe či Tři oříšky pro Popelku. Vstupné na všechna filmová představení bude jednotných 50 korun.

Pořadatelé již rozhodli o udělení ceny za nezapomenutelné role v českých komediích. Letos jí získá Petr Nárožný. Loni tuto cenu dostala Eliška Balzerová.

Loni v konkurenci dvanácti filmů získal hlavní festivalovou cenu Zlatý Prim snímek režiséra Jiřího Havelky Vlastníci. Filmy dále soutěží například v kategoriích režie, herecký výkon, scénář nebo výtvarná stránka.

Filmy tradičně oceňují také diváci, jejichž cena nese název Novoměstský hrnec smíchu. Dostane ji ten snímek, u kterého časoměřiči naměří při projekci nejvíce prosmátého času. Loni se nejvíce líbila komedie Ženská pomsta, v sále se při ní lidé smáli 27,6 procenta z celkového času filmu. Rekord drží Kameňák Zdeňka Trošky téměř s 37 procenty.

Nultý ročník festivalu se v Novém Městě nad Metují konal v roce 1978, kdy čestné uznání získala komedie Adéla ještě nevečeřela. Tehdy se festival jmenoval Festival československé veselohry, v 90. letech se změnil název na Novoměstský hrnec smíchu a posledních pět let nese jméno Festival české filmové komedie.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, film, zábava, festival, Nové Město nad Metují

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.