Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav
Bez reklam

Fotkou dne NASA vybrala snímek pořízený na Seči. Zachycuje Perseidy

Americká vesmírná agentura NASA včera zveřejnila jako svou astronomickou fotografii dne snímek s názvem Perseus and Lost Meteors (Perseus a ztracené meteory) pořízený českým fotografem Petrem Horálkem z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě a slovenským fotografem a popularizátorem astronomie Tomášem Slovinským. Autoři zachycovali loni ze dvou různých míst oblíbený meteorický roj Perseidy, snímkem se přitom snažili upozornit na stále větší míru světelného znečištění.

Vybraný snímek je rozdělen na dvě poloviny. Na levé je fotografie Tomáše Slovinského, který fotil Perseidy z Parku tmavej oblohy Poloniny, což je oblast s výjimečně malým světelným znečištěním na východním cípu Slovenska. Horálek fotil meteory nad Sečskou přehradou, kde jsou podmínky pro sledování noční oblohy méně příznivé. Podle vyjádření Astronomického ústavu AV ČR lze na místě, kde fotil Slovinský, spatřit na obloze o asi tisíc hvězd více než na Horálkově stanovišti.

Slovinský tak mohl pozorovat rovněž až o třetinu více meteorů, které na přesvětlené sečské obloze zanikly. "Světelné znečištění tedy velmi výrazně okrádá pozorovatele blíže k městům o krásu tmavé hvězdné oblohy a bohatý meteorický roj Perseidy," uvedl Astronomický ústav.

Oba fotografové od začátku spolupracovali, k focení použili stejnou techniku, snímali přibližně stejným expozičním časem a vzniklé snímky pak zpracovávali identickými a dopředu domluvenými technikami. Pečlivě vybrali rovněž čas pro pořízení snímků, aby na nich byl správně orientovaný pás Mléčné dráhy a obě fotografie se daly spojit do jednoho celku, z nějž bude patrný kontrast ve světelném znečištění na obou místech.

Vyjma meteorů a Mléčné dráhy je na výsledném snímku vidět trojice jasných planet, která při loňském maximu Perseid zdobila noční oblohu: na Horálkově části Jupiter a Saturn, na Slovinského polovině pak narudlý Mars.

Horálkovy fotografie se dostávají na prestižní stránku NASA pravidelně, naposledy se tam objevil na konci července snímek nazvaný Vzpomínka na Neowise. Perseus a ztracené meteory je již třicátou Horálkovou fotografií, kterou američtí astronomové zvolili do svého výběru a sedmou, která byla vyfocena u Sečské přehrady. Pro Slovinského se jedná o šestý podobný úspěch.

Astronomický snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každý den vybírají a doplňují popisem astronomové Jerry Bonnell a Robert Nemiroff. Mottem APODu je "Objevujte vesmír" a od roku 1995, kdy výběr začal, se stal jedním z nejuznávanějších svého druhu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 jazyků včetně češtiny.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Astronomy Picture of the Day | NASA

Štítky NASA, foto, Seč, vesmír, Perseidy, ČR, Slovensko, Petr Horálek, Tomáš Slovinský, obloha, noc, fotograf, umění, Astronomy Picture of the Day, znečištění, meteor, Perseus, Opava, Galaxie Mléčná dráha, Astronomický ústav Akademie věd České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Fotkou dne NASA vybrala snímek pořízený na Seči. Zachycuje Perseidy  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.