neděle 26. září 2021 Andrea

Návštěvníci lesů by měli být obezřetní. Stromy poničené bouří v okolí Dvora Králové mohou stále padat

Silná bouře s větrem, které se prohnaly ve středu 14. července přes královédvorsko, si vyžádala velké materiální škody hlavně na lesních porostech. Na řadě míst jsou ještě zlomené nebo vyvrácené stromy a v lesích by se měli návštěvníci pohybovat se zvýšenou obezřetností.

Nejvíce zasažena je oblast západně od Dvora Králové. Polámané a vyvrácené stromy jsou mezi Bílou Třemešnou, Dobravicí, Horním Dehtovem a Lipnicí. Dalším místem, které bylo postiženo, je les nad přehradou Les Království, ale také les u dětské ozdravovny Království.

„V ostatních lokalitách městských lesů škody nejsou plošné, i tady se však vyskytují jednotlivé zlomené či vyvrácené stromy. Návštěvníci by se proto po lesích měli pohybovat se zvýšenou obezřetností,“ uvedl Jan Skalický z oddělení vztahů k veřejnosti z Městského úřadu ve Dvoře Králové nad Labem.

Podle jednatele společnosti Lesy města Dvůr Králové nad Labem s.r.o. Petra Kupského, šlo k zemi téměř pět tisíc kubíků dřeva a škoda se odhaduje na deset milionů korun.

 „Značná část dřeva je znehodnocena a škody vznikly také na lesních oplocenkách a nově založených porostech,“ upřesnil Petr Kupský.

V první řadě byly zprůjezdněny páteřní lesní komunikace a v současné době se odstraňují polomy na vedlejších cestách. Následky po větrné kalamitě se budou odklízet do konce září. Škody na oplocenkách a lesních kulturách až do konce roku.

Hlavní cesty pro cyklisty i pěší turisty jsou zprůjezdněné. „Přesto všechny návštěvníky královédvorských lesů vyzýváme k obezřetnosti a zvýšené opatrnosti při pobytu v lese. I týden po kalamitě se totiž objevují nově vyvrácené stromy. I proto pracovníci městských lesů u příjezdových cest v postižených oblastech umístili varovné informační tabule,“ dodává Skalický.

Ohodnoť článek

Štítky bouře, stromy, polámané, odklízení, Královédvorsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.